Arama sonuçları

Ders saatleri azalınca öğretmenler norm kadro fazlası mı olacak?

Ders saatleri azalınca öğretmenler norm kadro fazlası mı olacak?

Ders saatleri azalınca öğretmenler norm kadro fazlası mı olacak? Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 9'uncu sınıflardan başlayacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yarın yeni ortaöğretim modelini tanıtacak. Buna göre, ortaöğretimde ders sayıları azaltılacak, liselerde "kariyer ofisleri" oluşturulacak. 

DERS SAATLERİ AZALINCA ÖĞRETMENLER NORM KADRO FAZLASI MI OLACAK?

12'nci sınıflarda ders saatlerinin azaltılarak destek çalışmalarının getirilmesinin de planlandığı modelde, her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebilecek. Derslerin azalmasıyla birlikte öğretmenler ne olacak? Azalan derslerin öğretmenleri norm kadro fazlası mı olacak? Öğretmenlerin en çok merak ettiği konulardan birisini de azalacak ders saatlerine göre öğretmenlerin kadro durumu oluşturuyor.

YENİ SİSTEM 2020-2021 YILINDA

Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 9'uncu sınıflardan başlayacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak.

MEB'in ortaöğretime yönelik yeni modelinde "bilgi kuramı" zorunlu ders haline gelecek. 

Derslerde yaparak, uygulayarak öğrenme ağırlık kazanacakken özellikle 12'nci sınıflar için yenilikçi dersler getirilecek. 

HAZİRAN'DA DERS DEĞİL, YAŞAM BECERİLERİ ETKİNLİKLERİ

Yeni modele göre ayrıca öğrencilerin her alandan ders alabileceği dengeli bir ders çizelgesi oluşturulacak. Haziran aylarında dersler yerine proje sunumları, portfolyo hazırlıkları gibi yaşam becerileri etkinlikleri gerçekleştirilecek. 

Ortaöğretimde yeni modele ilişkin detaylar, yarın Bakan Selçuk tarafından açıklanacak. 

 

 

17-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş