Arama sonuçları

Dershaneler özel öğretim kursu oldu

Dershaneler özel öğretim kursu oldu

Dershanelerle ilgili yol haritasını belirleyecek yönetmelik hazırlandı ve yarın Resmi Gazete’de yayımlanacak. Yönetmelikten önce Milli Eğitim Bakanı Bakan Nabi Avcı gazetecilerin sorularını yanıtladı ve  dershanelerin adının değiştiğini, “özel eğitim kursu” olduklarını söyledi.

İşte Avcı’nın açıklamasından bazı satırbaşları

DERSHANE DEОİL, ÖZEL ÖОRETİM KURSU: Dershaneler, özel eğitim kurumlarına dönüşerek devam edecek. Ama kuralları var.

EN FAZLA 3 DERS: Bu kurumlar en fazla 3 grupta fen bilimleri, matematik gibi kurs açabilecek. Bir öğrenci en fazla 3 grup dersini alabilecek. Özel öğretim kursu açan aynı kurum, aynı binada üç bilim grubunda kurs verebilecek. 

ÜNİVERSİTESİNE GÖRE SEÇECEK:  Üniversitede göreceği eğitime ilişkin takviye kursu almak isteyen öğrenciler hangi üniversiteyi tercih ederse, hangi üçlü grubu seçmesi gerekir. Tıp fakültesini gidecek bir öğrencinin seçebileceği üçlü grup belli. Yani 'ben öyle bir kursa gideyim ki hem tıp, hem edebiyat, hem mühendislik fakültesine gidecek bütün donanımlara sahip olayım' yok. 

PAZAR DERS YOK: Pazar günleri özel eğitim kursları kapalı olacak.

EN FAZLA 16 KİŞžİ:  Her öğrenci yaşıtı ve sınıfı düzeyinde eğitim alabilecek. Bir sınıfta en fazla 16 kişi olabilecek.

TEMEL LİSE SÜRECEK: Temel liseler devam edecek. Bu liseler isterlerse haftasonları mezunlara sınava hazırlık için takviye kursu verebilecek.

TEMEL LİSELERE KURS HAKKI:  Temel liselerde hafta içerisinde kendi öğrencilerine, hafta sonlarında ise mezunlara özel öğretim kursu açma hakkı verildi.  Mezunlar için de halk eğitim merkezlerinden verilen yine ücretsiz takviye kursları var. Bununla da yetinmeyenler için şimdi yeni bir seçenek daha oluşturmuş oluyoruz. Bu da özel öğretim kursları. Ayrıca nasıl biz devlet okullarında takviye kursları açıyorsak, özel okullarımızda kendi okullarında, kendi öğrencilerine hafta sonlarında takviye kursları açabiliyorlar. 

ÖZEL OKULLAR: İsteyen okullar kendi öğrencileri için takviye kursu açabilecek.

HER ÖОRENCİ KENDİ YAޞ GRUBUNDA:  Öğrenciler  kendi yaş ve sınıf grubunda kurslara devam edebilecek. Yani siz lise 1 öğrencisiyseniz, lise 2, lise 3 kurslarına gitmeyeceksiniz veya mezunlarla birlikte gitmeyeceksiniz. 

Petek SAMATYALI (pervinkaplan.com)

Bu blog AA abonesidir

21-09-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş