Arama sonuçları

Dershaneye gerek yok, ebeveyni kitap okuyan sınavda başarılı oluyor

Dershaneye gerek yok, ebeveyni kitap okuyan sınavda başarılı oluyor

 

Dershaneye gerek yok, ebeveyni kitap okuyan sınavda başarılı oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) eski Müsteşarı Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, sınavda başarılı olanların ebeveynleri kitap okuyan çocuklar olduğunu söyledi. Tekin, şöyle dedi: "Ebeveyni okuyan çocuk başarılı oluyor. Hiç dershaneye gerek yok. Anne baba evde kitap okuyorsa çocuklar da okuyor ve kendilerini daha iyi yetiştiriyorlar."

Tekin, Çorum Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ortaklaşa düzenlenen "Çorum Okuyor" projesinde konuştu. Tekin, illerde bu tür okuma programlarının yalnızca çocukların değil, ebeveynlerinin de katılımının sağlanması gerektiğini vurgulaydı.

DERSHANEYE GEREK YOK, EBEVEYRİ KİTAP OKUYAN SINAVDA BAŞARILI OLUYOR

2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na müsteşar olarak göreve başladığını anlatan Tekin, şöyle devam etti:

"O dönemde dershanelerin kapatılması, dönüştürülmesi tartışılıyordu. ÖSYM o dönemde üniversite sınavına giren öğrencilere sınavlarda başarılı öğrenci profilini belirlemek için anket yapıyordu. Bu verileri aldık ÖSYM'den. Herkes o dönemde dershaneye gitmeden üniversite sınavının kazanılamayacağını söylüyordu. Ancak hiç de öyle değil. Dershaneye gitmek, bir kaç etmenden sonra geliyor. Üniversite sınavında en yüksek başarı oranı 'annem ya da babam evde kitap okuyor' diyen öğrencilere ait. Ebeveyni okuyan çocuk başarılı oluyor. Hiç dershaneye gerek yok. Anne baba evde kitap okuyorsa çocuklar da okuyor ve kendilerini daha iyi yetiştiriyorlar. Dolayısıyla burada başlatılan okuma programını sadece öğrencilerle değil, velileri de katarak yeni bir proje başlatılabilir."  

Ankette başarı sıralamasında ikinci sırada evine günlük düzenli gazete gelen çocukların yer aldığını aktaran Tekin, eve gelen günlük gazetenin de okuma alışkanlığı kazanmada etkili olduğunu bildirdi. 

Tekin, Türkiye'de çocukların okuyup okumadığından önce yetişkinlerin çocukların okuması için ne yaptığının sorgulanması gerektiğini söyledi. Tekin, şöyle dedi:

"Çocuklar okumuyor değil, çocukları okutamıyoruz. Onları okumaya teşvik edemiyoruz. Çocukları okumaya teşvik etmek için neler yapmamız gerektiğini araştırmalıyız. Öte yandan çocuklarımızın okuyacağı şekilde eğlenceli kitaplar yazamıyoruz demek ki. Edebiyatçılarımız, romancılarımız, hikayecilerimiz, entelektüellerimiz, kendimizi sorgulayalım. Yazdıklarımızı çocuklara nasıl daha eğlenceli bir şekilde okutabileceğimizi sorgulayalım."

 

18-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş