Arama sonuçları

Dersleri dikkate alarak lise seçilmeli

Dersleri dikkate alarak lise seçilmeli

 

Dersleri dikkate alarak lise seçilmeli. ÖZ-KUR-DER Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik: "Bugün başlayan lise tercihleri 12 Temmuz'da sona erecek. Öğrencilerimiz tercih etmeyi düşündüğü okul türünün haftalık ders dağılım çizelgesini mutlaka incelemeli

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında lise tercihleri bugün başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından LGS kapsamında 1 Haziran'da gerçekleştirilen merkezi sınavın sonuçları 24 Haziran'da açıklanmıştı. 

DERSLERİ DİKKATE ALARAJK LİSE SEÇİLMELİ

Merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okulları tercih ederken dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin değerlendirmede bulunan Çevik, tercihlerin 12 Temmuz'a kadar süreceğini, sonuçların ise 22 Temmuz'da açıklanacağını belirtti.

Çevik şöyle dedi: "Bu dönemde öğrencilerimiz tercih etmeyi düşündüğü okul türünün 9. sınıftan 12. sınıfa kadar haftalık ders dağılım çizelgesini MEB Talim ve Terbiye Kurulunun sayfasından mutlaka incelemeli." Okulda alınacak eğitimin kariyer hedefine uygun olup olmadığının dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Çevikşunları kaydetti: "Mesela tercih listesinde Fen liselerine yer verecek öğrencilerin üniversitede matematik, fen bilimleri, teknoloji ve mühendislik ve sağlık bilimleri gibi sayısal alanlardan birini seçmeye kesin kararlı olmaları gerekir."

Çevik, bu öğrencilerin üniversiteye eşit ağırlık, sözel veya dil alanlarından birinden hazırlanmalarının okulda uygulanan haftalık ders dağılım çizelgesi nedeniyle mümkün olmayacağının altını çizdi. Aynı şekilde sosyal bilimler lisesi tercih edecek öğrencilerin de eşit ağırlık ve sözel alanlar dışında bir alana yönelmelerinin mümkün olmayacağını bildirdi.

HEDEF BELİRLEMEMİŞ ÖĞRENCİLER İÇİN ANADOLU LİSELERİ AVANTAJLI

Çevik, Fen liselerini veya sosyal bilimler liselerini tercih edecek öğrencilerin daha sonra üniversiteye hazırlanacakları alanı değiştirmek isterlerse en geç 10. sınıfın sonuna kadar okul türü değişikliği yapmak zorunda kalacağını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anadolu liselerinin haftalık ders dağılım çizelgesini incelediğinde; 9. ve 10. sınıflarda tüm akademik lise türlerinde programlar ortak. Anadolu liselerinde 11. ve 12. sınıflarda öğrencilerin istediği alana yönelik ders seçme şansına sahip olduğunu görebiliriz. Dolayısıyla henüz kesin olarak kariyer hedefini belirlememiş öğrenciler için bu liseler daha avantajlı olacaktır.

Mesleki ve Teknik Anadolu liselerini seçecek öğrencilerin de seçecekleri okulun okul ortamını mutlaka görmeleri, okuldan verilen eğitimle ve mezunların nerelerde iş bulabildiği ile ilgili bilgi almaları yararlı olacaktır."

ÖĞRENCİ YÜZDELİK DİLİMİNE BAKARAK TERCİH YAPMALI

Ahmet Çevik, tercih listesi oluştururken MEB'in internet sitesinde "e-okul"da açılmış tercih robotuna gidilmesi gerektiğini kaydederek, burada şu işlemlerin yapılması gerektiğine dikkati çekti:

"İlk olarak yerel yerleştirme işlemleri tamamlanmalı. İkinci olarak Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alan Ortaöğretim Kurumları Tercih Rehberi tıklanmalı. Karşımıza gelen okul türlerinden istediklerimizi işaretleyebiliriz. İsteyen öğrenci tek okul türü seçimi yapabilir. İl ve ilçe seçimleri yapılmalı. Öğrenci, kendi yüzdelik dilimine bakarak seçim yapabileceği yüzdelik dilim aralığını belirlemeli."

Çevik şöyle dedi: "Çıkan listeden okul seçerken ilk iki okulu öğrencinin yüzdelik dilimden daha küçük okullardan, üçüncü okulu yüzdelik dilime denk olan okullardan seçilmeli. Son iki okulu ise yüzdelik dilimden daha yüksek okullardan seçerek liste tamamlanmalı."

Ahmet Çevik, tercih listesini onaylamadan önce seçilen okulların ziyaret edilmesi ve bu eğitimkurumlarının yerinde görülmesi gerektiğini söyledi.

BİRİNCİ NAKİL BAŞVURU DÖNEMİ 29 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

Çevik, yerleştirmeye esas nakillerin bu yıl iki dönemde yapılacağını belirtti. Her dönemde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabileceğini söyledi.

Birinci nakil başvuru döneminin 29 Temmuz-2 Ağustos olduğunu belirten Çevik, ilk yerleştirmede yerel yerleştirme tercihlerinden birine yerleşen adayların tekrar tercih yapma zorunluluğu olmadığını bildirdi.

Çevik, ikinci nakil başvuru döneminin 5-8 Ağustos olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Birinci nakil başvurularına ek olarak ikinci nakil başvuruları döneminde öğrenciler isterlerse MerkeziEğitim Merkezlerini de tercih listelerine ekleyebilecekler. Yerleştirmeye esas nakil döneminde bir okula yerleşemeyen öğrencilerin 19-23 Ağustos'ta il-ilçe nakil komisyonlarına başvurması gerekir."

01-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş