Arama sonuçları

Derslik seferberliği ‘göç’ alan illerden başlıyor

Derslik seferberliği ‘göç’ alan illerden başlıyor

Derslik seferberliği ‘göç’ alan illerden başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tam gün eğitim sistemine geçilmesi için hayırseverlerle iş birliği içinde derslik sayısını artırmaya yönelik çalışma yapıyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil'in tam gün eğitim sistemine geçiş çalışmaları ve öğretmen ihtiyacına ilişkin yazılı soru önergesine yanıt verdi.

DERSLİK YAPIMI SÜRÜYOR

Yanıtta, tam gün eğitim sistemine geçiş hedefi doğrultusunda, yoğun bir şekilde derslik yapımı çalışmalarının devam ettiği vurgulandı. 

Cevapta bakanlığa bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının bütçe kanunlarının verdiği yetkinin yanında Bakanlar Kurulu’nca tahsis edilen ve Maliye Bakanlığı’nca kullanım izni verilen kadro sınırlılığında karşılanabildiğinin belirtildi. Cevapta, tahsis edilen kadroların illerin öğretmen ihtiyacı yüzdelik oranları esas alınarak il milli eğitim müdürlüklerine dağıtıldığı, il milli eğitim müdürlüklerince atama yapılacak alanlar ile bu alanlara atanacakların istihdam edileceği eğitim kurumlarının belirlendiği aktarıldı.

Belirlenen bu eğitim kurumlarına Talim ve Terbiye Kurulu’nun (TTK) ilgili kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerince yapılan duyurular doğrultusunda atama gerçekleştirildiği ifade edilerek, "Resmi eğitimkurumlarında tam gün eğitime geçilmesi durumunda ortaya çıkan öğretmen ihtiyacı da bu kapsamda değerlendirilecektir." denildi. 

Yanıtta, öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmenlerle karşılanamadığı eğitim kurumlarında eğitim öğretimin aksatılmadan sürdürülebilmesi bakımından valiliklerce ilgili mevzuat çerçevesinde ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirmesi yapıldığı hatırlatıldı.

HEDEF TAM GÜN EĞİTİM

Tam gün eğitim hedefi doğrultusunda hayırsever vatandaşlarla iş birliği içinde derslik sayının artırılmasına yönelik bilgilere de yer verilen yanıtta, şunlar kaydedildi: 

"Bakanlığımızca bütün okullarımızda tam gün eğitim öğretime geçebilmek, dolayısıyla ikili öğretime son verme hedefi doğrultusunda, yoğun bir şekilde derslik yapımı çalışmaları devam etmektedir. 2003 yılından bugüne kadar, 47 bin 89'u hayırsever vatandaşımız tarafından olmak üzere toplam 269 bin 596 adet yeni dersliğin yapımı tamamlanarak eğitim öğretimin hizmetine sunulmuştur. Her eğitim kademesinde derslik başına düşen öğrenci sayısı, yeni yapılan derslikler sayesinde ülke genelinde 30'un altına düşürülmüştür. 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında 25'e, 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 31 iken 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında bu sayı 23'e düşürülmüştür. Bakanlığımızın 2017 yılı yatırım ödeneği özellikle ikili eğitimin yapıldığı ve yoğun göç alan şehirlerimize öncelik verilmek suretiyle derslik yapımına devam edilecektir."

Bu blog AA abonesidir

07-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin