Arama sonuçları

Derslikler yetersiz kalınca ‘tabureye’ oturtuldular

Derslikler yetersiz kalınca ‘tabureye’ oturtuldular

Derslikler yetersiz kalınca ‘tabureye’ oturtuldular. İstanbul Bahçelievler Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde okulun ilk günlerinde adeta kaos yaşanıyor. Öğrenci kapasitesi 350 olan okula bu yıl 650’nin üzerinde öğrenci kaydı yapıldı. Sınıf mevcutları 45’e çıkan okulda derslik sayısı da yetersiz kalınca öğrenciler okul içinde gün boyu sınıf sınıf gezmek zorunda kalıyor. Hatta resim atölyesi, laboratuvar ve spor salonu da gün içinde boş ise derslik olarak kullanılıyor.

Duruma isyan eden veli ve öğrenciler okul idaresine şikayetlerini iletince, "Bizim de elimizden gelen bir şey yok sistem üzerinden okula çok fazla kayıt yapılmış" cevabını aldı.

Veliler, Evrensel’in haberine göre okulun derslik sayısı ve imkanlarıyla öğrenci sayısının arasında uçurum olduğunu anlatıyor. Bu nedenle öğrencilerin kendilerine ait ‘9-B, 9-C’ gibi sabit sınıflarda değil grup olarak gün boyu boş olan değişik sınıfları dolaşarak ders yaptıklarını belirtiyor.

DERSLİKLER YETERSİZ KALINCA ‘TABUREYE’ OTURTULDULAR

Veliler, matematik dersinin resim atölyesinde işlendiğini hatta küçük olan laboratuvara sıralar konulduğunda öğrenciler sığmayacağı için tabure üstünde çantalar sırtta ders işlendiğini anlattı.

Çocuğunun ‘Anne 45 kişi var, 3 derstir taburede oturuyoruz, belim ağrıdı’ isyanını aktaran başka bir veli ise laboratuvarın sınıfa dönüştürülmesinin de mümkün olmadığını çünkü sıraların olduğu bir durumda buranın ancak 10-12 öğrenci alabileceğinin kendilerine iletildiğini söyledi.

ÖĞRETMENLER DE ŞİKAYETÇİ

Veli, öğretmenlerin de durumdan şikayetçi olduğunu böylesi bir ortamda iyi bir eğitim performansı elde edemeyeceklerini itiraf ettiklerini anlatarak “Çocuğumu başka bir okula aldırmaya çalışacağım" dedi.

İMAM HATİPLER BOŞ AMA

Kendilerine yaşatılanları “Çocuklarını imam hatibe göndermeyen anne babaları cezalandırıyorlar” diye değerlendiren veli, birçok yerde imam hatip kontenjanlarının boş olduğunu, hatta 4 katlı kız imam hatip okulunun 2 katının boş olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ‘İmam hatipler yüzde 99 dolu’ açıklamasını da eleştiren veli “Onlar da katlar boşken bizim çocuklarımız bir sınıf hatta sıraya sahip olmadan eğitim görmeye çalışıyor” diye tepki gösterdi. Konuya ilişkin aradığımız okulda ise yetkilelere ulaşamadık.

ANADOLU LİSELERİNDE DURUM BU

Bahçelievler Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde yaşananların Bayrampaşa, Kasımpaşa ve Bakırköy gibi yerlerde yaşandığını belirten Eğitim Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mesut Mike, şöyle konuştu:

"Sorun her yerde. Bakırköy Anadolu Lisesi’nde de yer yokluğundan kaynaklı 8. Sınıflar Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’ne aktarıldı. Bu durum hem yeni sistemden hem de akademik eğitim veren Anadolu lisesi gibi liselerin kapatılmasından kaynaklanıyor. Bu okullara veli ve öğrencilerin talebi var ama bu okulların sayısı arttırılmıyor. Birçok okul imam hatibe, bazıları da meslek lisesine dönüştürüldü. Böylece akademik eğitim veren okulların fiziki altyapısı yetersiz hale geldi. Bu da çocuklarını imam hatip ya da meslek lisesine göndermek istemeyen velileri borçla harçla çocuklarının geleceği için özel liselere göndermek zorunda bırakmak anlamına geliyor.”

 

 

13-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş