Arama sonuçları

Devamsız lise son sınıf öğrencisine ödül

Devamsız lise son sınıf öğrencisine ödül

Devamsız lise son sınıf öğrencisine ödül. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl son sınıfta okuyan ama devamsızlık sınırını aştıkları için başarısız olan öğrencilerin “başarılı” sayılacağını açıkladı. Bu kararın da üniversite sınavlarına girip, yerleşen ancak devamsızlıktan sınıfta kaldıkları için üniversitelere kayıt yaptıramayacak öğrenciler için alındığı belirtiliyor.

DEVAMSIZ LİSE ÖĞRENCİSİNE ÖDÜL

MEB yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

Örgün ortaöğretim kurumlarının son sınıf öğrencilerinden; ders kesim tarihi itibarıyla tüm derslerden başarılı olmasına rağmen toplam devamsızlık süresini aşan öğrenciler, devamlı öğrenciler gibi işleme tabi tutularak başarılı sayılacak.

DEVAMLILAR GİBİ BAŞARILI SAYILACAKLAR

2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere, derslerinde başarılı olmalarına rağmen özürlü-özürsüz toplam devamsızlık süresini aşan; ancak yükseköğretime devam etmeye hak kazanma durumunda olan son sınıf öğrencileri ile velilerden gelen talep üzerine bu öğrenciler, devamlı öğrenciler gibi işleme tabi tutularak başarılı sayılacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın onayıyla illere gönderilen yazıya göre, tüm örgün ortaöğretim kurumlarının son sınıf öğrencilerinden; ders kesim tarihi itibarıyla tüm derslerden başarılı olmasına rağmen toplam devamsızlık süresini aşan öğrencilerin durumu devamlı öğrenciler gibi değerlendirilecek.

LİSEDE DEVAMSIZLIK SÜRESİ NE KADAR?

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre devamsızlık süresi özürsüz 10 günü toplamda 30 günü aşan öğrenciler ders puanları ne olursa olsun sınıfta kalıyor. Sürekli tedavi gören ve tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek üzere toplam 60 gün.

06-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş