Arama sonuçları

Devlet için son özel liseler için üçüncü hafta

Devlet için son özel liseler için üçüncü hafta

Devlet için son, özel liseler için üçüncü hafta. Sınavla öğrenci alan devlet liseleri için LGS tercihlerinde son haftaya girildi. Yabancı ve Türk özel okullarda ise üçüncü kayıt dönemi başladı.

Liseye Geçiş, Sistemi (LGS) için hem sınavla hem de sınavsız yerleştirme tercih başvuruları başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’na göre 2019 LGS tercihleri 12 Temmuz saat 17.00'ye kadar sürecek.

Devlet liseleri için tercihler e-okul üzerinden ya da bir ortaokul müdürlüğünden yapılacak. 2019 Liseye Geçiş Sistemi’ne (LGS) göre yerel yerleştirme tüm öğrenciler için zorunlu. Yerel yerleştirme için en fazla 5 okul seçebilirsiniz. Bu 5 tercihin 3’nü kendi kayıt bölgesinden seçmek zorunda. Ayrı şekilde 5 tercihin de en fazla 3’ü aynı okul türünden olabilir.

DEVLET İÇİN SON, ÖZEL LİSELER İÇİN ÜÇÜNCÜ HAFTA

 LGS puanıyla tercihlerinizi yüzdelik dilimlere göre yapılacak. En fazla 5 okul seçebilirsiniz. LGS puanıyla yerleştirme okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre yapılacak.

 Yüzdelik dilimlere göre tercihlerinizi nasıl yapabileceğinize ilişkin Türkiye Özel Okullar Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gülan şu öneride bulunuyor: Anadolu Lisesi tercihi yapacaklar yüzdelik dilimlerine göre hareket etsinler. Ama geçen yıl gerçekleşen yüzdelik dilimlerin az da olsa yükselebileceğini dikkate alsınlar, yani yüzdelik dilimlerinin çok üzerinde okulu tercih listesine koymasınlar. Bu yüzden de okulların geçen yıl öğrenci aldıkları yüzdelik dilimlerin kendi değeri üzerinden yüzde 10 oranında yükselebileceğini dikkate alsınlar. 

YÜZDELİK DİLİMLER NASIL KULLANILACAK?

Şöyle bir örnek verebiliriz.

Bir okul geçen yıl ilk yüzde 1’lik dilimden öğrenci aldıysa o okulu bu yıl yüzde 0.9 gibi bir dilimden alabilir gibi düşünsünler. 

İlk yüzde 3’lük dilimden alan bir okulu da yüzde 2.7 veya yüzde 2.8 den alabilir gibi düşünsünler. Böylece riske girmezler. 

İlk yüzde 5 ile yüzde 10 arasında öğrenci alanlarda çok fazla oynama olmaz, daha az oynar. Yüzde 10’nun altındaki dilimler ise pek değişmez.

Yine de 5 tercihinizi kullanırken, bir tercihinizi yüzdelik diliminiz yetmese de hayallerinize, sonraki üç tercihinizi yüzdelik diliminize yakın okullara, son tercihinizi ise sizin altınızda bir tercihe ayırın ki bu tercih de emniyetiniz olsun.”

 

TERCİHİNE YERLEŞEMEYEN AÇIK LİSEYE

22 Temmuz’da yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından ise yerleşen ya da yerleşemeyen tüm öğrencilerin katıldığı ve 2 kez yapılacak nakil uygulaması olacak. Tercihlerine eylül ayına kadar yerleşemeyen öğrenciler açık liseye kaydedilecek.

ÖZEL LİSELERDE ÜÇÜNCÜ KAYIT DÖNEMİ

Yabancı özel liselerde 3’üncü kayıt dönemi bugün başladı. 8 Temmuz’da ön kayıtlar yapılacak, 9 Temmuz’da hem asil hem de yedek liste kayıtları alınacak. 10-11-12 Temmuz ise boş kontenjanı olan yabancı özel liseler için serbest kayıt dönemi başlayacak.

İşte okulların 2019-2020 eğitim dönemi ikinci ön kayıt puanları ve boş kontenjanları:

 

AMERİKAN LİSELERİ

Amerikan Robert Lisesi

İkinci kayıt döneminde 222 kontenjanı doldu.

Üsküdar Amerikan Lisesi

Puanı 481 oldu. Kız ve erkeklerde 22’şer olmak üzere 44 kontenjan boş.

 

İzmir Amerikan Koleji

Puanı 450 oldu. 178 kontenjanın 33’ü boş.

 

Tarsus Amerikan Koleji

Puanı 409. Kontenjanda 60 kişilik kız kontenjanın 26’sı 60 kişilik erkek kontenjanın 16’sı olmak üzere toplam boş kontenjan 42.

FRANSIZ LİSELERİ

Saint Joseph Fransız Lisesi

Üçüncü kayıt dönemi puanı 470. Kontenjan dolu ama kayıt çekmeler nedeniyme boşalabilir.

 

Notre Dame De Sion Fransız Lisesi

Puanı 458. Boş kontenjan 7.

Sainte Pulcherie Fransız Lisesi

Puanı 448. Boş kontenjan 4.

Saint Benoit Fransız Lisesi:

Puanı 450. Kontenjanı dolu ama kayıt çekmeler nedeniyle boşluk olabilir.

Saint Michel Fransız Lisesi

Puanını 435. Boş kontenjan 31.

İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi

Puanı 410. Boş kontenjan 5.

Özel Alman Lisesi

Puanı 485. Boş kontenjan 2.

 

İTALYAN LİSELERİ

Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Puanı 430. Boş kontenjan 65.

İtalyan Lisesi

Puanı 430. Boş kontenjan 64.

 

 

08-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş