Arama sonuçları

Devlet korumasındaki 1050 gencin ataması yapıldı

Devlet korumasındaki 1050 gencin ataması yapıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca, devlet korumasındaki 1050 gencin kamu kurum ve kuruluşlarına ataması yapıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bakanlıkta gerçekleştirilen "Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Kura Töreni"nde yaptığı konuşmada, daha önce bu alanda iki atama yaptıklarını hatırlattı.

Bugün gerçekleştirilen üçüncü atama kurasının hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunan Yanık, gençlerin yaşadığı heyecanı kendisinin de hissettiğini söyledi. Yanık, şöyle dedi:

DEVLET KORUMASINDAKİ ÇOCUKLAR

"Sizlerin başarısı bizim için bir gurur vesilesi. Sizin başarınız bizim gururumuz. Sizin geleceğiniz ülkemizin geleceğidir. Bugün, devlet korumasından yararlanan gençlerimize sağlanan istihdam hakkı ve imkanlarıyla, dayanışma kültürümüzün güzel bir örneğini veriyoruz. Gençlerimizin geleceğe güvenle bakması, milletimiz ve hükümetimiz için her zaman öncelikli meselelerimizin başında geliyor. Çocuklarımız için yaptığımız her hizmetle ve çalışmayla hem onların hem de ülkemizin geleceğini inşa ediyoruz. Bu çalışmalarımızı, bizler her yerde ilgi, sevgi, şefkat, fedakarlık hisleriyle ve azimle yürütmekteyiz. Bu doğrultuda çocuklarımızın sağlıklı büyümeleri için aldığımız önlemler ve yürüttüğümüz programlar çeşitlilik arz ediyor. Onları önlenebilir risklerden koruyarak huzurlu ve güvenli koşullarda yetişmelerini sağlamak için evde bakım desteğinden kurumsal hizmetlerimize kadar farklı başlıklarda çalışmalar yürütüyoruz."

Yanık, bu kapsamda 2002'den bugüne kadar, aileyi merkeze alarak yürütülen hizmetlerden yararlanan çocukların oranını yüzde 39'dan yüzde 91'e yükselttiklerine dikkati çekki.  Yanık, "Şartların uygun olduğu durumlarda çocuklarımızı aileleri yanında destekliyor, aile bütünlüğünün yaşatılabildiği her durumda bunun sağlanmasına önem veriyoruz" diye konuştu.

"HEDEFİMİZ, SOSYAL VE MANEVİ DEĞERLERİYLE DE GÜÇLÜ NESİLLER YETİŞTİRMEK"

Yanık, devlet korumasından yararlanan her çocuğun daha huzurlu ve güvenli ortamlarda yetişmelerini sağlamaya çalıştıklarına işaret etti. Yanık, "Fiziki, ruhsal ve eğitsel açıdan var olan risk faktörlerine karşı önleyici tedbirlerimizi alıyoruz" dedi.

"2021 YILINDA 18 ÇOCUĞUMUZ LGS'DE YÜZDE 15'LİK DİLİME GİRDİ"

Bakan Yanık, sınavlarda elde edilen başarılara ilişkin de "2021 yılında 18 çocuğumuz LGS'de yüzde 15'lik dilime girdi. Yine bu yıl, korumamız altındaki çocuklarımızdan 241'i, bir yükseköğretim programına yerleşme başarısı gösterdi" diye konuştu.

Bakan Yanık, gençlerin iş ve meslek hayatına doğru bir şekilde hazırlanabilmesi için 13 ve 18 yaş (13-15 ve 16-18 yaş gruplarındaki) aralığında İş ve Meslek Danışmanlığı Eğitimleri verdiklerini hatırlattı.

Yükseköğretimde yer alan veya kurum bakımından ayrılan gençlere ise "Yaşam Becerileri", "Çalışma Hayatı ve Hukuk" gibi başlıklarda temel eğitimlerin verildiğini anımsatan Yanık, gerçekleştirilen atamalar konusunda gençlerin kariyer planlarına destek olacak bazı adımlar attıklarını bildirdi.

Yanık, 2018 yılından itibaren devlet korumasında yetişmiş gençlere mühendis, öğretmen, hemşire, avukat gibi mezun oldukları alanlara göre atanma imkanı sağladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"İstihdam hakkına sahip gençlerimizin başvuru süresini 2 yıldan 5 yıla çıkardığımız gibi, atamalarda sınav uygulaması yerine kura yöntemini getirerek, onların hayata atılmalarını kolaylaştırdık. 2003'ten 2021 yılına kadar toplam 34 bin 560 gencimizi kamuya yerleştirmiş durumdayız. 1988'den bu yana yerleştirilen sayı ise genel toplam itibarıyla 55 bin 862. Bugünkü atama törenimizle devlet korumasından yararlanmış 1050 gencimizin daha yerleştirmesini yapacağız."

Gençlerin özel sektörde istihdamı için de teşvikler verildiğini dile getiren Yanık, 2018'den itibaren başlatılan bir uygulamayla SGK primlerinin tamamının işe giriş tarihinden itibaren 5 yıl süreyle devlet tarafından karşılandığını bildirdi.

03-11-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş