Arama sonuçları

Devlet okuluna geçenden 'kayıt çekme parası' alınmayacak

Devlet okuluna geçenden 'kayıt çekme parası' alınmayacak

Devlet okuluna geçenden 'kayıt çekme parası' alınmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) milyonlarca liralık kayıt çekme pazarı için çözümü geçmiş yıllardaki gibi oldu. Özel liseden devlet liselerine geçen velilerden yıllık öğrenim ücretinin yüzde 10'u kesilmeyecek.

Özel okullardan devlet okuluna geçiş yapıldığı takdirde öğrenim ücretinin kesilmeyeceğini bakanlık hatırlattı. Birgün'ün haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, özel okullardan ayrılmak isteyen öğrencilerin ücretlerinin iadesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

DEVLET OKULUNA GEÇENDEN 'KAYIT ÇEKME PARASI' ALINMAYACAK

Yazıda yönetmelik şöyle hatırlatıldı:

"Özel okullarda öğrenim görmek için kaydını yaptıran veya kayıt sözleşmesini imzalayan öğrencilerin özel okullardan ayrılmaları halinde; ilgi (a) Yönetmeliğin 56 ncı maddesinin 3 üncü fıkrasının a bendindeki "...öğretim yılı başlamadan ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu dışındaki kısmı iade edilir..." hükmü gereği ücret kesintisi yapılmaktadır".

Yazıda, “İlgi (b) Makam Oluru doğrultusunda, özel okulların 9 uncu sınıfında öğrenim görmek için kaydını yaptıran veya kayıt sözleşmesini imzalayan öğrencilerden 2019-2020 eğitim öğretim yılı Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme sürecinde, resmi ortaöğretim kurumlarına yerleşmek için tercihte veya nakil talebinde bulunarak bir kuruma yerleşen ve bu nedenle özel okuldan ayrılmak isteyen öğrencilerin; kaydını yaptırdığı özel okuldan, eğitim öğretime başlamadan 06/09/2019 tarihine kadar ayrılması durumunda kayıt ücretinden yüzde on kesintinin yapılmaması hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim,” dendi.

 

09-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş