Arama sonuçları

DGS: 0.5 ham puan kuralı değişecek mi?

DGS: 0.5 ham puan kuralı değişecek mi?

DGS: 0.5 ham puan kuralı değişecek mi? 21 Temmuz’da yapılacak 2018 Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girecek adayları ilgilendiren önemli değişiklikler var. Bunların başında da üniversite sınavlarındaki gibi 0.5 ham puan kuralı geliyor. Yani sayısal ve sözel olmak üzere 2 testten oluşan sınavda adayların her iki testten de 0.5 ham puan çıkarmaları gerekiyor. Bunu yapmayanların puanları hesaplanmayacak. 

DGS: 0.5 HAM PUAN KURALI DEĞİŞECEK Mİ?

0.5 ham puan kuralı üniversite sınavı YKS’ye de gelmişti. Sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkçe ve matematik testlerinin her birinden en az yarımşar net çıkarma kuralı yani 0.5 ham puan kuralı değiştirildi.Sadece testlerden birinde 0.5 ham puan almak puanların hesaplanması için yeterli oldu. 

ÖSYM KURAL DEĞİŞİKLİĞİ YAPACAK MI?

İşte üniversite sınavlarında yapılan bu değişiklikten sonra sizlerden gelen “DGS için de 0.5 ham puan kuralında değişiklik olabilir mi?” sorusu geldi. Biz de bu soruyu ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’e sorduk.

İşte yanıtı:

Kuralın değişmesi söz konusu değil. Bu yıl DGS ile ilgili yaptığımız önemli değişiklikler var. Bunlardan biri 0.5 ham puan kuralı getirilmesi. Adaylardan puanlarının hesaplanabilmesi için sayısal ve sözel testlerden 0.5 ham puan almalarını istiyoruz. Bu kuralla ilgili bir değişiklik olmayacak. 

 

SINAV SÜRESİ 10 DAKİKA ARTTI

 

Bir başka değişiklik ise 120 soruluk ve iki testten oluşan sınavın süresinin 10 dakika artarak, 150 dakikaya çıkması oldu. Bu da adayların soruları çözmek için daha fazla zamanları olacak anlamına geliyor. 

SINAV 81 İLDE YAPILACAK 

Bu yıl sınav ilk kez 81 ilde yapılacak. Sınava girecek aday sayısı da 388 bin. 

 

15 DAKİKA KURALINI UNUTMAYIN

ÖSYM Başkanı Özer’in bir başka uyarısı da 15 dakika kuralıyla ilgili oldu. 15 dakika kuralı DGS için de geçerli. Saat 10.00’dan sonra adaylar sınav salonlarına alınmayacak. 

 

 

12-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş