Arama sonuçları

DGS ek yerleştirme: 30 tercih hakkı var

DGS ek yerleştirme: 30 tercih hakkı var

DGS ek yerleştirme: 30 tercih hakkı var. 2018-DGS Ek Yerleştirme tercih işlemleri, 11 – 16 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak. Adayların ek tercih için 30 program seçme hakları bulunuyor. DGS ek tercih ücreti olarak 15 TL ödenecek. Ücret ödeme için süre ise 17 Ekim 2018 saat 23.59'da son bulacak. 

DGS EK YERLEŞTİRME: 30 TERCİH HAKKI VAR

Tercihler aday tarafından, bireysel olarak, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden gerçekleştirilecek. Adaylar tercih işlemlerini TC kimlik numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacak. Adayların 30 tercih hakkı var ancak tümünü doldurmak zorunda değiller.

DGS EK YERLEŞTİRME: KİMLER KATILABİLİR?

2018-DGS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değil. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018DGS’ye girmiş ve 2018-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.

HANGİ KURALLAR GEÇERLİ OLACAK?

Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacak:  
a) Tablo-1’de yer alan yükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo-2’ye uygun tüm adaylar tercih edebilecek.
b) Kontenjanlara yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacak.
 

 

DGS EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ BAŞLADI

2018-DGS Ek Yerleştirmede, 2018-DGS Kılavuzu, 2018-DGS Tercih Bilgileri ve Ek Yerleştirme İle İlgili Açıklamalar metninde yer alan ilke ve kurallar ile yükseköğretim programlarının koşul ve açıklamaları geçerli olacak.

Ek yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara ek yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecek. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, ÖSYM tarafından YÖK’e elektronik ortamda gönderilecek. Bir yükseköğretim programını kazanan adayların, sınav sonuçları açıklandıktan sonra sonuç belgelerinde belirtilen tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları gerek.

2018-DGS Ek Yerleştirme ile ilgili tablolar ve diğer bilgiler aşağıdaki LİNKİ tıklayınız.


 

12-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş