Arama sonuçları

DGS sonuçları açıklandı, 0.5 ham puan kuralı uygulandı

DGS sonuçları açıklandı, 0.5 ham puan kuralı uygulandı

DGS sonuçları açıklandı, 0.5 ham puan kuralı uygulandı. DGS'de adayların sonuç belgelerinde 0.5 ham puan kuralının uygulandığı görüldü. Tek testi yanıtlayanların puanları hesaplanmadı. ÖSYM ise sınavla ilgili sayısal veri paylaşmadı. Kaç adayın puanının hesaplanmadığı belli değil.

 

DGS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Geçtiğimiz 21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan ve 338 bin adayın başvurduğu Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları bugün açıklandı. Ancak ÖSYM sınavla ilgili sayısal verileri paylaşmadı. Adaylar kimlik numaraları ve şifreleriyle sonuçlarını ÖSYM'nin sitesinden öğrebilecek.

 

Ön lisans mezunlarının lisans programlarına devam etmek için girdikleri Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları açıklandı. Ancak ÖSYM saat vermediği için yüzbinlerce aday dün gece yarısından bu yana sonuçların açıklanmasını ekran karşısında bekledi.

0.5 HAM PUAN KURALI UYGULANDI

Bu arada adayların en çok merak ettiği ise bu yıl ilk kez uygulanan ve tartışmalara neden olan 0.5 kuralının puanların hesaplanmasında kullanılıp kullanılmadığı olmuştu. Bu kural ilk kez DGS'de uygulandı.  

Bu kurala göre sayısal ve sözel olmak üzere iki testtin yer aldığı sınavda adayların puanlarının hesaplanabilmesi için 2 testten de 0.5 ham puan almaları gerekiyordu. Bu kuralı yerine getirmeyen adayların puanları hesaplanmadı.

0.5 ham puan kuralı ilk kez YKS için geldi. Matematik ve Türkçe testlerinden 0.5 ham puan almayan adayların puanları hesaplanmayacaktı. Ama puanı hesaplanmayacak adayların sayısının 600 binleri bulacağı anlaşılınca kural “veya” diye değiştirildi.

İKİNCİ KEZ DGS İÇİN GETİRİLDİ

Kural ikinci kez DGS için getirildi. Sınavdan sonra ise adaylar arasında tartışma başladı. Adayların bir kısmı sınava girdiklerinde kuraldan haberleri olmadığını söyleyerek kaldırılması için kampanya başladı. Diğer adaylar ise kuralın kılavuzda yer aldığını bu yüzden kaldırılmamasını istedi.

YÖK kaynakları önce kuralın kaldırılacağı açıklamasını yapmış ancak iki tarafta da kampanya büyüyünce sessizliğe bürünmüştü.

 

HUKUK DAHİL GEÇİŞLER VAR

 

DGS puanları Eşit Ağırlık (EA) sözel (SÖZ) ve sayısal olmak üzere 3 farklı puan türünde hesaplanıyor. DGS puanıyla öğrenci alan lisans programları arasında işletme, uluslararası ilişkiler, hukuk, iktisat, maliye, kamu yönetimi, bankacılık, mimarlık, öğretmenlikler ile mühendislik programları da yer alıyor.

2017 yılında yapılan ve 325 bin adayın girdiği DGS’de yaklaşık 60 bin sıfırcının çıkmıştı. Bu sınavda 40 bine yakın aday ise eksi puan aldı. Sınavın sıfırcılarının sayısı ise sayısal testte 38 bini, sözelde 23 bini aşmıştı. Geçen yılın sayısal test ortalaması 7.5, sözel test ortalaması ise 23.9 olmuştu.

 

16-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş