Arama sonuçları

DGS tercihleri için 30 program hakkı

DGS tercihleri için 30 program hakkı

DGS tercihleri için adayların 30 program tercih hakkı bulunuyor. Lisans eğitimi için önlisans mezunlarının girdiği Dikey Geçiş Sınavı-DGS tercihleri için son tarih 7 Ekim. Tercihlerinizi bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapacaksınız. En fazla 30 program tercih edebilirsiniz. DGS tercihleri için süre 7 Ekim'de son buluyor. Bu süre içerisinde tercihlerinizde değişiklik yapma hakkına sahipsiniz.

Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2’de gösteriliyor. Tercihlerinizi yaparken bu tabloda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1’deki lisans programlarından yapmanız gerekiyor.

BÖLÜMLERİ DİKKATLİ İNCELEYİN

Tablo-2 üç bölümden oluşuyor. Tercihlerinizi doğru olarak yapılabilmeniz için önce Tablo-2’nin tüm bölümlerini dikkatlice incelenemelisiniz. Anadolu Üniversitesi açıköğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunlu.  

Tablo-2’nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecek. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz olacak.

Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını gösteriyor.

SORUMLULUK SİZE AİT OLACAK

Adaylar, Tablo-1’de yer alan tercih etmek istedikleri lisans programlarının koşul ve açıklamalarını tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemeli.

Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya ait. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmakta. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

TÜMÜNÜ DOLDURMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecek. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değil.

TERCİH LİSTENİZİ SAKLAYIN

Tercih işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan tercih listesi alınmalı ve saklanmalı. Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacak. Sonuçlar ÖSYM’nin sitesinden duyurulacak.

 

02-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş