Arama sonuçları

Dik mi bitişik mi öğretmen karar verecek

Dik mi bitişik mi öğretmen karar verecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş,  bir iki haftaya kadar öğretmenlerden ilk okuma yazma eğitimine ilişkin tercihlerini alacaklarını belirtti. Durmuş, bitişik el yazısı ya da dik temel yazı tercihleriyle ilgili malzemelerin öğretmenlere gönderileceğini açıkladı. 

Alpaslan Durmuş, Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) internet üzerinden yapılan yayınında, öğretmenleri yeni müfredat çalışmalarıyla ilgili bilgilendirdi. Yeni program değerlendirme çalışmalarını Milli Eğitim Kalite Belgesi'nde ve Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi'nde öngörülen beceri ve yetkinlikleri öğrencilere aktarmak amacıyla yaptıklarını belirten Durmuş, müfredatta sadeleştirme yaparak tam öğrenmeyi hedeflediklerini anlattı. İşte Durmuş’un yeni müfredatla ilgili açıklamaları:   

ÖĞRETMENLERİMİZİN TERCİHLERİNİ TALEP EDECEĞİZ: Daha önce ilk okuma yazma derslerine sadece "bitişik eğik el yazısı" ile başladık. Öğrenciler artık dik temel yazıyla da eğitim görebilir olacaklar. Yakın bir zamanda, bir iki haftaya kadar okullarımızdan öğretmenlerimizin tercihlerini talep edeceğiz. Buna göre, eğer öğretmenimiz 2017-2018 eğitim öğretim yılında dik temel yazı ile ilk okuma yazma öğretimini vermek istiyorsa ilgili malzemelerini göndereceğiz. Veya öğretmenimiz bitişik el yazısı ile okuma yazmayı öğretmeyi talep ediyorsa, o meslektaşımıza da bitişik eğik el yazı malzemelerini göndermiş olacağız. Yani burada yazıda bir demokratikleşme yapıyoruz, meslektaşımıza bir seçim hakkı getiriyoruz. Bu aynı zamanda, öğrencilerimizin de kendi günlük hayatlarındaki bir sadeleşmeyi getirecektir. Öğrencilerin hem kendilerine daha yakın buldukları hem de öğretmenin kendisine daha yakın bulduğu bir yazı stilini benimsemiş olacaklar.

ÖĞRETMENLERE MÜFREDATI İZLEYİN ÖNERİSİ: 2018-2019 eğitim öğretim yılında kullanılacak ders kitapları için yeni standartlar oluşturduk. Ders kitaplarının, eğitim malzemelerinin kalitelerini yukarıya taşımaya çalışacağız. Yeni müfredat izleme değerlendirme çalışmaları iki fazda yürütülecek. 2017-2018 eğitim öğretim yılındaki çalışmaları, pilot olarak değerlendireceğiz. Buradan alacağımız geri bildirimlerle ocak ayında programlara son halini vereceğiz. 2018-2019 eğitim öğretim yılında tüm çocuklarımız, tüm öğretmenlerimiz, tüm seviyelerde, tüm eğitim kurumlarında, tüm derslerde yeni bir yolculuğa çıkacaklar. Bütün meslektaşlarımızın bu değerlendirme çalışmalarında aktif olarak yer almasını istiyoruz

AVRUPA MERKEZLİ BAKIŞ AÇISINDAN SIYRILMAYA ÇALIŞTIK:  Tarih derslerinde, Avrupa merkezli bakış açısından sıyrılmaya çalıştık. Müzik dersinde, klasiğinden Türk halk müziğine, bütün renkleriyle Türk müziği eksene alındı. Türkçe ve edebiyatta dinleme, konuşma, okuma ve yazmayı beceri olarak kazandırmaya odaklanıldı. Bilimsel düşüncenin tüm insanların katkılarıyla birikimsel olarak geliştiğini vurgulamak üzere, İslam ve Türk bilim insanlarının katkıları vurgulandı, bazı isimlerin hafızalara yer etmesi hedeflendi. Aşık Veysel, Dede Efendi, Farabi, Gazali, Hacı Bektaş-ı Veli, Itri, İbn-i Haldun, İbn-i Sina, Mevlana, Neşet Ertaş, Yunus Emre gibi değerlerimize vurgu yapıldı.

Seviye üstü olan konuları ilgili eğitim kademesine aktarmaya, tartışmalı konuları da öğrencilerin gündeminden çıkarmaya çalışıyoruz.

EVRİM KONUSU ÜNİVERSİTEYE: Birtakım tartışmalı konularda tartışmanın öncüllerini öğrencilerin henüz kavrayabilecek bilimsel arka plana sahip olmadıkları kademelerde devre dışı bıraktık. Lise 9'uncu sınıf biyoloji dersindeki 'hayatın başlangıcı ve evrim' ünitesi de henüz bu tartışmayı yürütebilecek öncüllere sahip olmadıkları için lisans eğitimine ertelendi.

51 PROGRAM İÇİN KOMİSYON OLUŞTURULDU: Yeni müfredata yerli ve milli değerleri de katmaya çalıştık.Çalışmalar büyük bir ekibin uzun soluklu çalışmaları ile devam ediyor. Çalışmalar 1,5 yıl önce başlatıldı ve Ocak 2016'da net adım atıldı. Birinci adımda 51 program için komisyonlar oluşturuldu, bu çekirdek gruplar çeşitli çalışmalar yaparak bilgileri derledi, yeni müfredat taslağı 10 Ocak'ta askıya çıkarıldı, 27 gün süre ile kamuoyunun görüşünü aldık.

Görüşler Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında 51 grup çerçevesinde değerlendirmeye alındı. Programlara son hali ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, hükümet yetkilileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile verildi.

YENİ MÜFREDAT BAYRAM SONRASI AÇIKLANACAK: Yeni müfredat Bakan Yılmaz tarafından Ramazan Bayramı'nın ardından düzenlenecek basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanacak. 

ASKI SÜRECİNDE 184 BİN E-POSTA ALINDI: Müfredat yenileme çalışmalarında bin 738 kişi program geliştirme sürecine katkı verdi, askı sürecinde ise 184 bin 192 elektronik posta ulaştı, toplantılara 7 bin 742 öğretmen ve akademisyen, anketlere ise 100 bine yakın veli ve öğrenci katıldı.

Yeni müfredat sürecinde 72 program geliştirme toplantısı, 13 tanıtım ve tartışma toplantısı, 15 formatör eğitimi toplantısı yapıldığını dile getiren Durmuş, "Formatörlerimiz, kendi illerinde eylül ayında okulların açılacağı tarihe kadar müfredata ilişkin öğretmenlerimize eğitimler verilecek. 15 tane eğitici eğitimini tamamladık şimdiye kadar" bilgisini paylaştı.

ÖNCE 1, 5 VE 9’UNCU SINIFLAR: 2017-2018 eğitim öğretim yıllarında 1, 5 ve 9'uncu sınıflarda yenilenen müfredatlarla eğitim yapılacak. Bir sonraki eğitim öğretim yılında da tüm eğitim kurumlarında, tüm seviyelerde ve tüm derslerde yeni programlara geçilecek.

DERS KİTAPLARI HAZIR: Yeni eğitim öğretim dönemi için yeni ders kitapları ve öğretmenlere yardımcı olacak destek materyaller de tamamlandı. Okulların açıldığı gün itibarıyla öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin masalarında yeni ders kitapları ve eğitim araçları ulaştırılmış olacak.

21-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş