Arama sonuçları

Din dersinden de Atatürkçülük çıkarıldı

Din dersinden de Atatürkçülük çıkarıldı

Din dersinden Atatürkçülük çıkarıldı. Taslak müfredatta Atatürkçülük ile laiklik çıkarılırken, cihad müfredata girdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin taslak müfredatını askıya çıkardı. Taslak müfredat 31 Temmuz’a kadar askıda kalacak. MEB din dersi taslak müfredatını şöyle tanıttı: “Alan uzmanları ve akademisyen görüşleri doğrultusunda, “Din, Ahlak ve Değerler” alanındaki derslerin öğretim programları ile de bütünlük sağlayacak şekilde yeniden hazırlandı.”

DİN DERSİNDEN DE ATATÜRKÇÜLÜK ÇIKTI

Geçtiğimiz 13 Ocak'ta açıklanan ders programlarına ilişkin taslak müfredatta din dersi yer almamıştı. 18 Temmuz'da Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklanan yeni müfredatla hazırlanan öğretim programlarında da din dersine yer verilmedi. Bakan İsmet Yılmaz din dersi müfredatının bir hafta içinde açıklanacağını söylemişti.

İşte bugün din kültürü ve ahlak bilgisi dersi taslak müfredatı kamuoyu ile paylaşıldı. MEB, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde uygulanan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin (4-8 ve 9-12) öğretim programlarının taslaklarının “Alan uzmanları ve akademisyen görüşleri doğrultusunda, ‘Din, Ahlak ve Değerler’ alanındaki derslerin öğretim programları ile de bütünlük sağlayacak şekilde yeniden hazırlandığını’ söyledi. 

MEB tarafından yapılan açıklamada “Katılımcılığa özel önem veren Millî Eğitim Bakanlığınca,  hazırlanan ilköğretim ve ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretim programlarının taslakları 31 Temmuz’a kadar askıda kalacak” denildi.

LAİKLİK VE ATATÜRKÇÜLÜK İLE İLGİLİ BÖLÜMLER YOK

Taslak müfredatta en çok dikkat dikkat çeken bölüm ise dersin müfredatından Atatürk’ün din ve askerlikle ilgili sözlerinin tamamen çıkarılması, Atatürkçülük ve Cumhuriyet dönemi din hizmetleri bölümüne taslak müfredatta yer verilmemesi oldu. Buna karşın cihat kavramı din dersi müfredatına girdi.

Eğitimci Aladdin Dinçer din dersi taslak müfredatını şöyle değerlendirdi: 

ALEVİLİK İNANÇ ALANI DEĞİL TASAVVUF YORUMU 

Bektaşilik, Alevilik gibi bölümler 5’inci sınıftan başlatılmış ancak Alevilik bir inanç alanı olarak değil, tasavvuf yorumu olarak yer alıyor. 

ATATÜRK ARTIK DİN DERSİNDE YOK

Atatürk tüm ünitelerden çıkarılmış. Ortaokullarda da Atatürkçülükle ilgili bölümlere atıfta bulunuluyordu bunların tümü kaldırılmış. Artık hiçbir atıf yok. Atatürk’ün İslam dini ile ilgili sözleri çıkarılmış. Laiklik ve din, Cumhuriyet dönemi din hizmetleri, Atatürk’ün din öğretimi diye yer alan ünitelere yer verilmemiş. 

DİN DERSİNDE LAİKLİK BÖLÜMÜ YOK

Taslak müfredatta laiklik ve din ile ilgili bölüm yok. 

ÜNİTELER ARASI KÖPRÜ KURULURDU
Üniteler arasında eski müfredatta köprü kurulur ve atıflarda bulunulurdu. Bu atıflar Cumhuriyet dönemi din hizmetleri ile Atatürk’e yapılan atıflar, Atatürk’ün İslam dini ve askerlikle ilgili sözleri olurdu. Bunlar artık yok. 

11 VE 12’NCİ SINIFLAR PROGRAMI

11’inci sınıfta yer alan Din ve laiklikte Atatürk ve Cumhuriyet Dönemi Din Hizmetleri uniteleri yeni müfredatta yer almıyor. 12 sınıfta Din ve Laiklik ünitesi Atatürk ve Din Öğretimi konusu yeni taslakta yok.

5, 6, 7 VE 8’İNCİ SINIFLAR: ATATÜRKÇÜLÜĞE ATIF YOK

Eski müfredatta üniteler işlenirken Atatürkçülüğe atıfta bulunulurdu. Burada Atatürk’ün İslam dini ilgili sözlerineve askerlikle ilgili sözlerine yer verilirdi. Artık bunlar yok. 

ELEŞTİRİLER DİKKATE ALINSIN

Bu bir taslak program ve bakanlık görüşleri alacağını söylüyor. Dileriz bunlar dikkate alınır ve düzeltilir. Hem Atatürk tekrar müfredata konur hem de Alevilik bir tasaffuf yorumu olarak yer almaz. Din dersinin zaten zorunluluk olmaktan çıkarılması gerekiyor.

YENİ MÜFREDAT NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yeni müfredat 2017-2018 öğretim yılında yani bu yıl 1, 5 ve 9'uncu sınıflarda uygulanmaya başlanacak. Bakanlık 2018-2019 öğretim yılında ise tüm sınıf kademelerinde yeni müfredata geçileceğini ifade ediyor.

21-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş