Arama sonuçları

Din dersinden muaf olan hangi soruyu çözecek?

Din dersinden muaf olan hangi soruyu çözecek?

Din dersinden muaf olan hangi soruyu çözecek? YKS’da ikinci oturumda Sosyal Bilimler Testi içinde Felsefe Grubu soruları sosyoloji, psikoloji ve mantık olmak üzere toplam 12 tane. Ancak bu sorular arasında felsefe sorusu bulunmuyor. Oysa kaldırılan LYS’de din dersinden muaf olan öğrenciler felsefe sorularını çözüyordu. 

DİN DERSİNDEN MUAF OLAN HANGİ SORUYU ÇÖZECEK?

Geçtiğimiz 12 Ekim’de açıklanan YKS’de bir hafta sonra değişiklikler yapıldı. Bunlardan biri YKS’da ikinci oturuma tarih soruları eklendi. Artık eşit ağırlık öğrencileri de tarih sorusu çözecek. İlk olarak adı Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testi olarak açıklanan testte tarih soruları yer almıyordu. Başta tarih öğretmenlerinin tepkisi üzerine bu teste Tarih-1 başlığı altında 10 tane tarih sorusu eklendi. Testin adı da Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler Testi oldu. Bu değişiklik ile eşit ağırlık öğrencileri de artık tarih sorusu çözmek zorunda.

SOSYAL BİLİMLER TESTİNDE FELSEFE YOK

Bir başka değişiklik ise yine ikinci oturumda sözel puanların hesaplanmasında kullanılacak olan Sosyal Bilimler  testinde yapıldı. Bu testin adı Sosyal Bilimler-2 testi olarak değiştirildi. Bu testte yer alan sorular ise 11 Tarih-2, 11 Coğrafya-2 ile 6 din sorusu ile 12 tane de Felsefe Grubu sorusu olarak açıklandı. Ancak Felsefe Grubu olarak sosyoloji, mantık ve psikoloji yer aldı. Bu açıklamaya göre testte felsefe soruları bulunmuyor. Sözel bölüm öğrencilerinin bu durumda felsefe sorusu çözmesi gerekmiyor. Sözel puanların hesaplanmasında kullanılacak Sosyal Bilimler-2 testinde felsefe grubu soruları içinde ise felsefe sorularının yer almaması da bu dersi veren öğretmenler tarafından eleştirildi. Felsefe yok sayılamaz başlığı ile öğretmenler sosyal medyada kampanya başlattı.

DİN DERSİ GÖRMEYEN ÖĞRENCİ NE OLACAK?

Ancak bu testte Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden öğrencilere 6 tane soru yöneltilecek. Din dersi görmeyen öğrenciler hangi soruları çözecek? Oysa LYS’de Sosyal Bilimler Sınavı’nda (LYS-4) din dersinden muaf olan öğrenciler din soruları yerine felsefe grubu soruları çözüyordu. YKS’de bu öğrenciler hangi soruları çözecek?

LYS-4’TE SORULARIN DAĞILIMI NASILDI?

Bu arada LYS’de sözel puanların hesaplanmasında kullanılan Sosyal Bilimler Sınavı’nda (LYS-4) soru dağılımları  şöyleydi:

Tarih Testi: 44

Coğrafya-2 Testi:14

Felsefe Grubu İle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi

Felsefe Grubu:

Psikoloji: 8

Sosyoloji:8

Mantık: 8

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 8 (Ya da ilave felsefe soruları)

 

 

20-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin