Arama sonuçları

Din sorularını hangi öğrenciler çözecek?

Din sorularını hangi öğrenciler çözecek?

Din sorularını hangi öğrenciler çözecek? Hem liseye geçiş hem de üniversiteye geçiş sınavlarında öğrencilere din kültürü ve ahlak bilgisi soruları yöneltilecek. Bu sorular üniversiteye geçiş sınavında 5, liseye geçiş sınavında 10 tane. 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testi'nde  (TYT) değiştirilen soru dağılımına göre 5 tane din sorusu var. Geçtiğimiz 9 Kasım'da yapılan değişiklikle TYT testleri ve soru dağılımları değişti. Bu değişikliğe göre 40’ar soruluk Türkçe ve temel matematik sorularının yanı sıra 20’şer fen ve sosyal bilimler soruları geldi. Böylece testteki soru sayısı 80’den 120’ye çıkmış oldu.  Sosyal Bilimler Testi soruları 5 coğrafya, 5 felsefe, 5 tarih ve 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları olmak üzere 20 tane oldu.  Fen Bilimleri'ne gelince, biyoloji sorusu 6, fizik sorusu 7, kimya sorusu 7 olarak düzenlendi. 

TEOG yerine getirilen liseye geçiş sınavında ise soru dağılımını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz geçtiğimiz 27 Kasım'da şöyle açıkladı: 20 Türkçe, 20 matematik, 20 fen, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 Yabancı Dil. 

DİN SORULARINI HANGİ ÖĞRENCİLER ÇÖZECEK? 

Her iki sınavda da hem üniversite hem de liseye geçiş sınavında öğrenciler din kültürü ve ahlak bilgisi dersi sorularını de çözecek. Peki hangi öğrenciler bu soruları çözmek zorunda ve hangi öğrenciler din sorularından muaf olacak?

Geçmiş yıllarda olduğu gibi üniversite sınavları başvurularında öğrenciler  başvuru formunda din dersinden muaf olup olmadıklarını belirtecekler. Bu bilgi de zaten Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sisteminden de kontrol edilmiş olacak. Din dersinden muaf olan öğrenciler sınavda 5 tane alternatif soru çözecek. Geçmiş yıllarda alternatif olarak felsefe, sosyoloji,  psikoloji ve mantık soruları yöneltiliyordu. 

LİSE SINAVINDA KİMLERE ÖZEL SORU OLACAK

TEOG sınavlarında da Ermeni ve Musevi ortaokullarında okuyan öğrenciler kendi dinlerinden hazırlanmış soruları yanıtlıyordu. Rum okullarında ve özel okullarda okuyan din dersinden muaf öğrenciler ise bu soruları yanıtlamıyordu. 

04-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin