Arama sonuçları

Diploması ile öğrencilerini İtalya'ya yolluyor

Diploması ile öğrencilerini İtalya'ya yolluyor

İtalyan Diploması İtalya başta olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde de geçerli kabul ediliyor. Bu diplomaya sahip öğrenciler  İtalya’daki üniversitelerin her fakültesine kayıt yaptırma hakkını alıyor. Aynı zamanda diploma öğrencilere kamu tarafından düzenlenen ve vatandaşlık gerektirenler hariç tüm sınavlara girme hakkı da veriyor.

İTALYAN LİSESİ I.M.I VERİYOR

Bu diplomayı Türkiye’de yabancı okul statüsünde, İtalya nezdinde ise devlet İtalyan lisesi olarak kabul edilen Özel İtalyan Lisesi (I.M.I) veriyor. İtalyan Diploması alabilmek için okulun verdiği hem Türk hem de İtalyan not sistemlerinde bir üst sınıfa doğrudan geçmek gerekiyor. Ayrıca İtalyan müfredatındaki derslerin de önemi var.  Bu diplomaya sahip Türk öğrenciler her konuda İtalyan eğitim sistemindeki İtalyan öğrencilerle eşdeğer konuma sahip oluyor.

İTALYAN DİPLOMA SINAVI NEDİR?

İtalyan Diploma Sınavı lise 4.sınıfta haziran ayının 3.haftası ile temmuz ayının ilk haftasında 15 günlük bir süre içinde yapılıyor. Sınav Komisyon üyeleri; okul dışından gelen bir başkan, üçü okuldan üçü de dışardan olmak üzere 6 üyeden oluşuyor. Bir sözlü, üç yazılı olmak üzere toplam dört sınav yapılıyor. Üç yazılı sınavdan biri İtalyanca yazılı kompozisyon, diğeri matematik ve diğeri de genellikle 4 ya da 5 farklı ders çeşidini içeriyor. Senenin tüm derslerini içeren ve öğrenci tarafından sunulan bir tezden oluşan bir de sözlü sınav yapılıyor. Geçme notu da 100 üzerinden 60. Öğrencinin puanını, gönüllü hizmetlerde yer alması gibi okul dışında yaptığı etkinlikler yükseltiyor.

01-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş