Arama sonuçları

Diş hekimliği öğrencileri: Materyalleri almaya gücümüz yetmiyor

Diş hekimliği öğrencileri: Materyalleri almaya gücümüz yetmiyor

Diş hekimliği öğrencileri: Materyalleri almaya gücümüz yetmiyor. Diş hekimliği öğrencileri fakültelerinin yetersizliğinden, ekipmanların ve dershanelerin pahalılığından dolayı mağdur durumda. Öğrenciler, diş hekimliği okumanın ekonomik boyutunu anlattı. BirGün’den Ali Eray Çelik'in haberine göre öğrenciler derslerde kullandıkları teknik teknik ekipmanları kendilerinin aldığını ve bunların da çok pahalı olduğunu anlattı.

DİŞ HEKİMLİĞİ ÖĞRENCİLERİ: MATERYALLERİ ALMAYA GÜCÜMÜZ YETMİYOR

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Deniz Coşkun Çoruh, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Bu ekipmanlar döviz endeksli olduğu için karşılamakla güçlük çekiyoruz. Hocalarımıza bunu dediğimizde cevapları ‘Eğer parasını karşılayamıyorsanız bölümü bırakın’ oluyor. Daha şimdiden 4-5 bin TL’den fazla harcama yaptım. Bu zor durum karşısında üst dönem öğrencileri malzemelerini alt dönemlerle paylaşarak onların masraf yapmasının önüne geçiyorlar.”

Çoruh, bu dayanışmanın çok güzel olduğunu ancak malzeme masraflarını devletin karşılaması gerektiğini vurguladı.

KAZANMAK YETMİYOR

Çoruh, Eskişehir’de kaldığı evin giderlerini karşılamakta dahi zorluk çektiğini, derste kullanılacak malzemeler için ayıracak bütçesinin kalmadığını ifade etti. Çoruh, “Bu stres altında ders çalışamıyorum, 5’inci sınıfa geldiğimizde hasta bakacağız ama tıp öğrencilerine cüzi miktarda da olsa verilen yıpranma payı bizlere verilmiyor. Hal böyle olunca sadece diş hekimliği kazanmış olman yeterli olmuyor, aynı zamanda maddi kaynağının olması gerekiyor” dedi.

DERSHANELER 20-30 BİN TL ARASINDA

Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Furkan Keser ise bazı öğrenciler için Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı dershanelerinin hayalden öteye geçemediğini ama dershaneye gitmeden de kazanım oranının düşük olduğunu söyleyerek, şöyle diyor. “İmkanlarımızın yettiği ölçüde dershaneye yazılmaya çalışıyoruz. Her geçen gün artan dershane fiyatlarını takip etmek de oldukça zor. Geçen yıl 13- 15 bin TL olan dershane ücretleri bu yıl 20-30 bin TL arası.”

28-12-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş