Arama sonuçları

Doçentlik sınavı yılda 3 kez yapılacak

Doçentlik sınavı yılda 3 kez yapılacak

YÖK’ten doçent adaylarına müjde. Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), tarafından yapılan açıklamaya göre, yılda Ocak, Mayıs ve Eylül ayları olmak üzere yılda 3 defaya çıkarıldı. YÖK tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan "Doçentlik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" gelecek yıldan itibaren geçerli olacak.

BAŞVURULAR YILDA 3’E ÇIKARILDI

Yönetmeliğe göre, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından başka bir tarih belirlenmedikçe yılda iki kez yapılan doçentlik başvuruları Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında olmak üzere 3 defaya çıkarıldı. Başvurular, ilgili ayların 20'nci günü başlayıp, en geç son çalışma günü mesai saati bitimine kadar yapılacak. Bu uygulama 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girecek.

ÖN İNCELEME KOMİSYONU KALDIRILDI

Doçentlik başvurularında asgari şartların sağlanıp sağlanmadığı daha önce hem ön inceleme komisyonu hem de jüri üyeleri tarafından ayrı ayrı incelenirken, yapılan düzenlemeyle bu görev sadece jüriye bırakıldı.

TEBLİGAT SÜRECİNDE SÜRE VE MADDİ TASARRUF SAĞLANDI

Adaylara ve jüri üyelerine fiziki tebligat yükümlülüğünden vazgeçilerek tebligat süreci hızlandırıldı. Tebligat harcamalarının ortadan kaldırılmasıyla maddi tasarruf sağlanması amaçlanıyor.

DOÇENTLİK İŞLEMLERİNDE DİJİTAL İMKANLARDAN FAYDALANILACAK

Doçentlik değerlendirme jürisine atanan üyelere, jüri üyeliği görevi ve doçentlik başvurusunda bulunan adaylara jüri bilgileri elektronik ortamda erişime açılacak. Jüri üyeliği görevi ve jüri bilgileri erişime açıldığı tarihi izleyen beşinci gün ilgililere tebliğ edilmiş sayılacak.

Jüri raporları tamamlandığında, değerlendirmeye esas alınan raporlar ve başvuru sonucu ilgililere elektronik ortamda erişime açılacak ve erişime açıldığı tarihi izleyen beşinci gün ilgililere bildirilmiş kabul edilecek.

12-06-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş