Arama sonuçları

Doğa Koleji ‘çimento’ projesiyle Harvard yolcusu

Doğa Koleji ‘çimento’ projesiyle Harvard yolcusu

Doğa Koleji ‘çimento’ projesiyle Harvard yolcusu. Doğa Koleji geliştirdiği projeler ile dünyanın önemli üniversitelerinden davet alıyor. Bunlardan biri de çimento projesi oldu. Öğrenciler geliştirdikleri bu proje ile Harvard, Fransa Paris FIAP Jean Monnet, Mc Gill University Montreal, Ryerson University’s Toronto üniversitelerinden davet aldı.

DOĞA KOLEJİ ‘ÇİMENTO’ PROJESİYLE HARVARD YOLCUSU

“Çimentonun geleneksel bileşimi farklı katkı maddeleriyle geliştirilebilir mi?” diyen Doğa Koleji İzmir Mavişehir 3 Kampusu 10. sınıf öğrencileri Emir Akdaşci ve Ege Özlem Harvard Üniversitesi’nde projelerini sunacak.

İki öğrenci projelerini şöyle anlatıyor:

GELENEKSEL ÇİMENTODAN FARKLI ÜRETİM

“Bugün üretilen geleneksel çimento kırılmış kalker ve kilin öğütülüp toz haline getirilerek sonrasında, 1400-1500°C'de döner fırınlarda pişirilip içerisine yüzde 4-5 oranında alçı taşı katılmasıyla elde edilmektedir. Bu çalışmamızda geleneksel formülde yapılan çimento karışımına uçucu kül, kula volkaniti, bentonit, boraks ve soba külü gibi farklı katkı maddeleri katılarak beton kalıplar oluşturuldu. Bu çimento kalıplarının kimyasal analiz ve fiziksel analizlerini yapıldı. Yaptığımız bu çalışmayla bu tür endüstriyel atık maddelerinin çimento harcına katılmasıyla, geleneksel çimento formülünden ayrı, Türk standartlarına uygun, farklı alternatif çimento üretilebileceği sonucuna varıldı.”

ÖĞRENCİLERİMİZİ PROJELERİNDE DESTEKLİYORUZ

Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle öğrencilerin geliştirdikleri proje ile sırasıyla mayıs ayında ABD Harvard Medical School’a, Mc Gill University Montreal Fransa Paris FIAP Jean Monnet’a,  Ryerson University’s Toronto’ya gideceklerini söyledi. Lüle, “Geleceğin bilim insanlarını yetiştirip, onlara destek oluyoruz. Projelerini anlatmak için davet alan öğrencilerimizin her zaman yanındayız” dedi.

 

 

 

 

20-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş