Arama sonuçları

Doktora programları için kampanya başlatılmalı

Doktora programları için kampanya başlatılmalı

Doktora programları için kampanya başlatılmalı. YÖK, uluslararası öğrenci için kontenjan sınırlamasını kaldırdı. Yalnızca tıp ve diş hekimliği bölümleri için yüzde 50 kontenjan sınırlaması sürüyor. Ama yabancı öğrenciler için ayrı sınıf açıldığı ve belli koşullar sağlandığı takdirde bu sınırlama kalkıyor.

Bu kararı ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut değerlendirdi. Yabancı öğrenci sayınının Türkiye’de artması gerektiğini söyleyen  Akbulut, dünyanın en iyi öğrencilerini çekebilmek için de özellikle doktora programları için bir kampanya başlatılması gerektiğini vurguladı.

DOKTORA PROGRAMLARI İÇİN KAMPANYA BAŞLATILMALI

Akbulut’un açıklamaları şöyle:

"Türkiye’nin yabancı öğrenci sayısının artması gerek. Dünyanın gelişmiş ülkeleri uluslararası öğrenci sayısını artırma peşinde. Tony Blair zamanında İngiltere’nin hedefi 400 bin uluslararası öğrenci olmuştu. Geçmişte Türkiye’de üniversiteler çok sınırlı sayıda yabancı öğrenci alabilirdi. Kota çok sınırlıydı. Bu kotanın kalkması olumlu. Ama şunu da unutmamak gerekir ki, yabancı öğrenci sayısı Türk öğrenci sayısından fazla olmamalı. Belli bölümler talep görüyor, tıp, mühendislik gibi. Bu bölümlerde Türk-yabancı öğrenci oranına dikkat edilmeli. Ayrı bir sınıf açmak ise hatalı bir uygulama olur. ABD, İngiltere’de üniversiteye gittiğinizde “Türkler ayrı sınıfa” demiyorlar. Bizim de ayırmamamız gerekiyor. Bir üniversite yabancı öğrenci alıyorsa o zaman İngilizce okutabilecek durumda da olmalı.

EN ZEKİ ÖĞRENCİLERİ ÇEKEBİLMEK İÇİN

Yüksek lisans, doktora programları için de Türkiye’nin kampanya yapması gerekiyor. Özellikle araştırma üniversiteleri için bunun yapılması gerek. Bu çok önemli. Böylece lisansüstü eğitim için dünyanın en zeki, en iyi öğrencileri Türkiye’ye çekilebilir. ABD’nin kalkınmasında bu öğrenciler çok önemli oldu. Lisansüstü eğitimlerinden sonra ülkede kalarak, araştırma projelerini yürüttüler. Bugün birçok büyük şirkette bu yabancı öğrencilerin yönetici olarak yükseldiğini görüyoruz. Kısaca Türkiye’nin hedefi de doktora programlarına uluslararası öğrenci çekebilmek için kampanya başlatmak olmalı. Zeki çocukları ülkeye çekmek gerek.

06-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin