Arama sonuçları

EBA İlkokul dersleri Hababam Sınıfı'nda

EBA İlkokul dersleri Hababam Sınıfı'nda

TRT EBA TV İlkokul için hazırlanan ders ve ders dışı etkinlik videoları, Hababam Sınıfı filmlerinin çekildiği 168 yıllık tarihi Adile Sultan Kasrı'ndan milyonlarca ilkokul öğrencisine ulaştırıldı. 

Kovid-19 salgınının başlamasının ardından uzaktan eğitime geçilmesi dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve TRT iş birliğinde kurulan ve 23 Mart 2020'de yayın hayatına başlayan TRT EBA TV, birinci yılını kutluyor. 

HABABAM SINIFI DA AYNI YERDE ÇEKİLDİ

Uzaktan eğitimin omurgasını oluşturan EBA TV'nin 13 stüdyosundan 4'ü, 1853 yılında Sultan Abdülaziz tarafından kız kardeşi Adile Sultan için yaptırılan, Üsküdar'daki Validebağ Korusu içinde bulunan Adile Sultan Kasrı'nda yer alıyor.

Türk sinemasının klasiklerinden olan, bir yandan güldürürken diğer yandan öğreten Hababam Sınıfı filmlerine ev sahipliği yapan, şimdi ise öğretmenevi olarak kullanılan kasır, uzaktan eğitime başlanmasının ardından adeta bir eğitim yuvasına dönüştü. 

OKUL HER YERDİR

Usta oyuncu Münir Özkul'un Hababam Sınıfı filminde hayat verdiği Mahmut Hoca karakterinin "Okul dört tarafı duvarlarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir, okul her yerdir" repliği, EBA TV İlkokul çekimlerinin yapıldığı kasırda hayat buldu. 

Kasrın içine kurulan 4 stüdyoda 1 yıl boyunca çekilen 1600'ü aşkın ders videosu ile ders dışı etkinlik videoları, milyonlarca öğrenciye ulaştı. 

EBA TV'de anlatılan derslerin içeriğine göre "yeşil ekran" adı verilen sanal sahneler ile cam tahta teknolojileri kullanılarak, öğrencilerin dikkatlerinin çekilmesi amaçlandı. 

İKİNCİ DÖNEM DERS VİDEOLARI HAZIRLANDI

2020-2021 eğitim öğretim yılının 2'nci dönemi için ilkokula yönelik hazırlanan 378 ders videosunun çekimleri ise 14 Aralık 2020-5 Mart tarihleri arasında tamamlandı.

Her hafta 44 ders videosunun, yani 2 haftalık ders yayınının hazırlandığı çekimlerde, 8 sınıf öğretmeni görev aldı. 

Hazırlanan içeriklerden 88 video yayınlandı, 150 video yayına hazır durumda, diğer videoların ise kurgu ve montaj hazırlıkları devam ediyor. 

150 GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLE BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Daire Başkanı Ayhan Korkmaz, sınıfta öğrencilere ders anlatan öğretmenlerin, uzaktan eğitimle artık sadece öğrencilere değil onların ilkokul ya da üniversite mezunu, farklı meslek gruplarından anne babalarına da ders anlatmaya başladığını söyledi. 

EBA TV'yle çocukların dünyalarına girdiklerini ifade eden Korkmaz, şöyle dedi:

"En başta 'Hanelerinizde bir odanızı öğretmeninize ayırın, biz işimizi nerede olursa yaparız.' demiştik. Gerçekten zor bir süreçti. O zaman İstanbul'da henüz kimsenin evinden çıkmadığı bir süreçte 150 gönüllü öğretmenle ilkokul çekimlerine başladık. Öğretmenlerimiz her şeye sabah başlayıp akşam geç saatlere kadar çekim yaptılar."

Korkmaz, EBA TV stüdyolarından 6'sının İstanbul'da olduğunu aktararak, şöyle devam etti: 

"İstanbul'da çekimlerimiz 1 yıldan beri devam ediyor. Bu süreçte 1600'ün üzerinde ilkokullar için ders çekimi yaptık. Etkinlikleri de kattığımızda çok daha fazlası. Aynı zamanda kuşak çekimleri yaptık. Anne babalar için Bizden Kuşağı'nı, öğretmenlerimiz için Öğretmenler Odası Kuşağı'nı yaptık. Bunların bir çoğu bu binanın içinde oldu. Şu anda ise burada iki ders stüdyomuz, bir yeşil tahta ve bir de cam tahta olmak üzere 4 ayrı stüdyomuz var. Bunların hepsinden ders çekimleri yapıyoruz."

3 MİLYON CANLI DERS

Korkmaz, ilk başladıklarında 20 bin canlı ders yaparken, bugün sayının 3 milyona çıktığını vurguladı. EBA TV'de anlatıcı öğretmenlerinden Yasemin Başlantı, kamera karşısında ders anlatmanın çok heyecan verici olduğunu söyledi. 

2020 Mart'ta ilk çekimlerde yer aldığına değinen Başlantı, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"İlk çekimden sonra dizlerimin bağının çözüldüğünü hissettim ve çıkıp hüngür hüngür ağladım. Çok soğuk gelmişti bana, 'Yapamayacağım, anlatamayacağım.' dedim. 'Yaparsın' dediklerinde de 'Hayır, çocuk yok' dedim. Bizler öğrencilerimizin gözlerinin içine bakmayı, nefeslerini duymayı, onlardan karşılık almayı, başlarını okşamayı o kadar içselleştirmişiz ki onlar olmadan yapamayacağımızı düşünmüştüm. Fakat daha sonra verdiğimiz etkinlikleri, sosyal medya aracılığıyla 'Ödevimi yaptım öğretmenim, olmuş mu?' diye gönderdiklerinde 'Bu çocuklar bunları izliyorlar ve biz yanlarındaymışız gibi kabul ediyorlar' dedim. Sonra bizim de bunu kabul etmemiz daha kolay oldu. Her ders için kamera karşısına geçtiğimde biliyordum ki Ayşe'ler, Fatma'lar, Ali'ler orada, ben 'Merhaba çocukla.' dediğimde, 'Merhaba öğretmenim.' diye cevap veriyorlar. Ondan sonra çok daha rahat hissetmemi sağladı. Eğitim uzağı yakını yokmuş, onu anladım. "

Birçok kişinin çocukluğunun Hababam Sınıfı filmleriyle geçtiğini ve hala filmin yeni jenerasyon tarafından sevilerek izlenildiğini ifade eden Başlantı, eğitim üzerine film yapılan bir yerde güzel bir atmosferde, tarihi bir binada eğitime dair bir şey yapıyor olmanın heyecan verici olduğunu ifade etti.

23-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş