Arama sonuçları

EBA tekrar çöker mi? Bakan Selçuk ne dedi?

EBA tekrar çöker mi? Bakan Selçuk ne dedi?

EBA tekrar çöker mi? Bakan Selçuk ne dedi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk EBA’ya tekrar saldırı olup olmayacağı konusundaki soruya ‘olabilir’ yanıtı verdi. Katıldığı bir televizyon programında Selçuk gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bu sorulardan birisi de EBA’ya yapıldığı söylenen siber saldırı ile ilgili oldu.

Dünyada 5-6 tane ülke yol almış durumda. Bunun içinde Türkiye'de yer alıyor. Tekil olarak her zaman sorun olur. İlerde de olur. Hiçbir zaman sorun olmayacak gibi bir garanti veremem. Twitter kapandı ulaşılamadı gibi durum oluyor mu? Oluyor. EBA'da da olur. Gayretimiz bunun olmaması için. Bu saldırının nereden geldiğinin çok teknik detayları var. Nedenini tabi ki öğrendik.

EBA TEKRAR ÇÖKER Mİ? BAKAN SELÇUK NE DEDİ?

Salı günü birden bire yüzbinlerce kişi aynı anda girdi. Belirli saatler arasında belirli sınıfların girmesini bekliyoruz. Bir anda yüklenme oldu. Diğer yandan saldırılar meydana geldi. Hepsi sebep oldu. Öğleden sonra zaten geri açıldı.

İlerde bir problem olur mu olabilir tabi. Biz bunu çözmeye çalışıyoruz. İnternet mimarisi açısından dünyadaki birçok uzmandan farklı öneriler oluyor., Onları da yaptıkça iş daha kolaylaşacak. Teknik altyapıyı geliştiriyoruz, iyileştiriyoruz.

Ben diyorum ki ilk başladığımızda 40 bin kişilikti. Markete gidelim istediğimizi alalım gibi bir şey değil bu. 18 milyon öğrencinin ya da yarısını aynı anda yüklesek emin olun bankacılık sistemi zora girer. Bu bir uzmanlık alanı. 'Niye böyle yapmadılar?' gibi bir şey değil. Gerçekten çok iyi uzmanlarımız var. Hocalarımız var. Onlara danışıyoruz yapıyoruz.

Dünyanın ya da Avrupa'nın hangi ülkesinde böyle bir altyapı var? Hiçbir ülkede yok. Nüfusun tamamını aynı anda online yapan bir sistem.

25-09-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş