Arama sonuçları

Edebiyat sınavına rap ile hazırlanın

Edebiyat sınavına rap ile hazırlanın

Edebiyat sınavına rap ile hazırlanın. Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) hazırlanırken edebiyat konularını daha kolay öğrenebilmek için bilgileri ritimle bir araya getiren İmpala’nınrap şarkıları, öğrencilerin sınava hazırlanmaları için kaynak oluşturdu. İmpala şimdi deedebiyat konularını içeren bir rap albüm yapmayı planlıyor. 

Youtube’da “Edebiyatı Rap” listesi üzerinden şarkılarını paylaşan ve İmpala adıyla tanınan Özgür Özzeytin’in öğrenciler için bestelediği konu anlatımlı şarkıların her biri yüz binin üzerinde dinlendi. Tanzimat, Servet-i Fünun, milli edebiyat konularını rap şarkısı haline getirerek öğrencilere sunan İmpala, öğrencilerin yazarları ve eserlerini akıllarında daha kolay tutmasını sağlıyor.

EZBER GEREKTİREN KONULAR İÇİN ŞARKILAR

İmpala, konu anlatımlı rap şarkılar yapma fikrinin lise öğrencisiyken ortaya çıktığınısöyleyerek, şunları anlatıyor: 

“LYS’ye hazırlanırken edebiyat alanında çıkacak olan şair, yazar ve eserlerinden sorumluyduk. Anlamak üzerine değil, tamamen ezbere dayanan bu işi, müzik yardımıyla kolaylaştıracağımı düşündüm ve işe koyuldum. Kısıtlı vakitte ezberlemesi gereken konuların fazlalığı bu şarkıları yapmaya teşvik etti. Bu yöntem Ege Üniversitesi’nde Sosyoloji bölümüne girmemi sağladı. "

EZBERİN SIKICILIĞINDAN KURTULUYOR

Şarkılarının, öğrencileri klasik yöntemlerle ezber yapmanın sıkıcılığından kurtardığını söyleyen İmpala şöyle diyor: “Ezber her öğrencinin korktuğu şeydir ve bunu daha kolay ve akılda kalıcı bir hale getirmek ancak müzik veya görsel materyallerle olacak bir iş. Ben müziği seçtim. Yaptığım müziği her zaman toplumsal bir fayda ve farkındalık sağlaması amacıyla icra ettim. Edebiyatla ilgili yaptığım şarkılar da rap müziğin gayet faydalı olacağını kanıtladı.” 

DİĞER ÖĞRENCİLER İÇİN DE İLHAM OLSUN 

Üniversiteyi kazanmasının ardından şarkılarını Youtube’da paylaşmaya karar veren İmpala,şunları anlatıyor: “Şarkıları sınava hazırlanan öğrencilerin fark etmesiyle birlikte kitle birden bire büyüdü. Youtube’da öğrenciler şarkılara 'Şarkıyı ezberleyip edebiyattan geçmeyi düşünüyorum', 'LYS edebiyat denemelerinde Tanzimat, Servet-i Fünun ve Milli Edebiyat sorularında sıfır yanlış' yorumları yapılıyor. "

SIRADA KONU ANLATIMLI ALBÜM VAR

Bundan sonraki planının edebiyat konularıyla ilgili, konu anlatımlı bir albüm çalışması yapmak olduğunu vurgulayan İmpala, şunları söylüyor: “Edebiyat dışındaki ezber gerektiren bütün konularla ilgili de yapma fikri hala kafamda mevcut. Her nesil biraz daha fazla odaklanma problemi yaşıyor. Konsantre süresi ve derslere ilgisi her geçen zaman azalıyor ve başarı oranı da buna paralel olarak düşüyor gibi. Bunun önüne geçip öğrenmenin böyle bir yolunun da olduğunu gençlere hatırlatmak ve tanıtmak istiyorum.”

7 yıldır rap müzik yapan İmpala, Stabil ve Arman Yekta isimli iki arkadaşıyla birlikte “Agarta” grubu olarak yola devam ediyor. Solo albümü için çalışmalarını sürdüren İmpala, 2 yıl önce “Agarta 2”  isimli albümde yer almıştı.

Röportaj: Hakan GÜNGÖR

09-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş