Arama sonuçları

Eğitim bilgilerinizi güncellediniz mi?

Eğitim bilgilerinizi güncellediniz mi?

2017-YGS/LYS adayları, eğitim bilgilerinizi güncellediniz mi? ÖSYM’den geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada 2017-ÖSYS’ye başvuran adayların Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) bulunan, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve onaylamaları gerektiği belirtildi. Buna göre adayların eğitim bilgilerini kontrol ederek 3 Temmuz saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekiyor. 

NASIL YAPILACAK?

Eğitim bilgilerinde veya okul birinciliği bilgilerinde eksiklik veya hata olduğunu düşünen adayların, mezun oldukları/olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşerek eğitim bilgilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sistemi üzerinden düzelttirmeleri ve bu düzeltme işlemi sonrasında 3 Temmuz’a kadar https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2017/1/BasvuruEgitimGuncelle adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylamaları gerekiyor. 

Eğitim bilgisi e-okul’a eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) sistemi üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2017/1/BasvuruEgitimGuncelle adresinden bu eğitim bilgilerini seçerek 03 Temmuz 2017 tarihi saat 16:00’ya kadar onaylamaları gerekli.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM’ye yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacak.

Okul birinciliği ile eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 03 Temmuz 2017 tarihinde saat 16.00’da sona erecek, adayların bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim dikkate alınacak ve bu eğitim bilgisine göre değerlendirme işlemleri yapılacak.

TÜM ADAYLARIN SEÇMESİ GEREKİYOR

2017 ÖSYS’ye başvuran tüm adayların eğitim seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu seçme ve onay işlemi yapılmadığı takdirde, OBP işlemlerinin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacak. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçmiş olduğu eğitim bilgisi, bu eğitim bilgileri arasında ise, adayın bu eğitim bilgisi kullanılacak. Onay işlemi yapmayan adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; okul türü, alan ve dal bilgileri kullanılacak. Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyorsa adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacak.

Aday İşlemleri Sistemi için tıklayınız.

https://ais.osym.gov.tr/Yetki/Giris?ReturnUrl=%2F%C3%96SS%2F2017%2F1%2FBasvuruEgitimGuncelle

28-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş