Arama sonuçları

Eğitim fakültesi öğrencilerine ‘Toplumsal Cinsiyet Sertifikası’

Eğitim fakültesi öğrencilerine ‘Toplumsal Cinsiyet Sertifikası’

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi’nin (SEÇBİR) işbirliği ve Sabancı Vakfı’nın desteğiyle, toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen sertifika programı tamamlandı. 18 Mart - 6 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşen programa katılan 33 eğitim fakültesi öğrencisine sertifikaları Bilgi Üniversitesi'nin santralistanbulkampusunda düzenlenen törende verildi.

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi, Mor Sertifika Programı kapsamında Türkiye genelindeki eğitimlerine devam ediyor. Merkezin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi’nin (SEÇBİR) işbirliğiyle düzenlediği ve Sabancı Vakfı’nın desteklediği programa 2017 bahar dönemindeİstanbul, Bursa ve Kocaeli’deki üniversitelerin eğitim fakültelerinden 100’ün üzerinde öğrenci başvurdu. Yapılan değerlendirmelerin ardından programa kabul edilen 33 öğretmen adayı, yaklaşık 2.5 ay süren eğitimi tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

EĞİTİM ORTAMINDA TOPLUMSAL CİNSİYET ÇALIŞMAK

Öğretmen adaylarının katıldığı eğitim programında; sosyoloji, hukuk, sosyal politika, edebiyat, psikoloji ve basın gibi farklı alanlardan uzman ve akademisyenlerin katkı sunduğu program kapsamında ayrımcılıkla mücadele stratejileri, eğitim ortamında toplumsal cinsiyet ve çocuklarla cinsiyet eşitliği çalışmak gibi başlıklar işlendi.

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi’nin 2007 yılında hayata geçirdiği Mor Sertifika Programı, eğitim sisteminin farklı kademelerinde toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalarına devam ediyor. 2007-2017 yılları arasında düzenlenen eğitim seminerleriyle toplam 3000 öğretmene, ve 66 eğitim fakültesi öğrencisine ulaşan program bu yıl 10. yılını tamamlıyor.

24-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin