Arama sonuçları

Eğitim fakültesinden 'kim' mezun olacak?

Eğitim fakültesinden 'kim' mezun olacak?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2016 yılı bütçesiyle ilgili sunum yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, önümüzdeki dönem öğretmen yetiştirme ve eğitim yönetimi alanlarında da önemli dönüşümleri hayata geçireceklerini söyleyerek, eğitim fakültelerinde de değişiklik yapılacağını açıkladı.

Avcı, "Eğitim fakültesi öğrenci veya mezunlarının öğretmenlik dışındaki alanlarda da istihdamının önünü açmak için eğitim fakültesi dışındaki fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkanı sağlayacağız. Eğitim fakülteleriyle diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumlarının ve formasyon programlarının öğrenci kontenjanlarını, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonlarını dikkate alarak belirleyeceğiz" dedi. 

ÖĞRETMENE TEŞVİK GELECEK
Bazı illerde öğretmen sirkülasyonun çok hızlı olduğu hatırlatan Avcı, "Öğretmenlerin çalışma sürelerinin çok düşük olduğu bu illerde ve eğitim kurumlarında daha uzun süre görev yapmayı teşvik edici mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu. Öğretmen Strateji Belgesi'ni açıklayacaklarını vurgulayan Avcı ücretli öğretmen sayısının da 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında 45 bin 351 olduğunu belirtti. 

Avcı, şirketlerin de sektörlerine yönelik özel mesleki ve teknik eğitim okulu açabilmeleri için de düzenleme yapacaklarını kaydetti.

OYUN TABANLI ÖĞRENME
Avcı'nın müfredat çalışmalarına ilişkin sözleri ise şöyle oldu: "Milli ve manevi değerlerine bağlı, evrensel değerleri özümsemiş bir öğrenci profilinin yetişmesi için gerekli eğitim ve öğretim müfredatının oluşturulmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Okul öncesi ve ilköğretim kademelerinde oyun tabanlı öğrenmeyi etkin hale getireceğiz.

11-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş