Arama sonuçları

Eğitim kalitesi sıralamasında Türkiye son sırada

Eğitim kalitesi sıralamasında Türkiye son sırada

Eğitim kalitesi sıralamasında Türkiye son sırada. TEOG'da 17 bin birinci çıkmış olsa da uluslararası sınavlarda Türkiye'nin sıralaması son sıralarda yer alıyor. Bu sıralama uluslararası raporlarda da değişmiyor. 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) orta ve yüksek seviyedeki 41 ülkenin eğitim sistemlerinin incelendiği "Geleceği kurma: Çocuklar ve Zengin Ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" adlı raporunu önceki gün açıklandı. 

Çocukların yaşam koşullarına yönelik birçok kategoride hazırlanan ülkelerin performans raporuna göre Türkiye genel sıralamada 41 ülke arasında 36'ıncı sırada yer aldı.

9 AYRI KATEGORİDE YAPILDI

Toplam dokuz kategoride yapılan araştırmada çocukların koşullarının en iyi olduğu ülke Norveç olarak belirlenirken, Almanya ikinci sırada bulunuyor. Almanya'yı sırasıyla Danimarka ve İsveç izliyor. Orta ve yüksek refah düzeyine sahip 41 ülke arasında çocuklarının koşulları bakımından en kötü notu ise Şili aldı. Bulgaristan performans listesinde 40'ıncı, Romanya'da 39'uncu sırada bulunuyor. 

EĞİTİM KALİTESİ EN DÜŞÜK 

Türkiye "Sıfır Açlık" kategorisinde 41 ülke arasında 40'ıncı sırada gelirken "Eğitim kalitesi" kategorisinde ise en son sırada yer alıyor. Türkiye, Sorumlu Tüketim ve Üretim" kategorisinde 41 ülke arasında üçüncü, "Uygun İş ve Ekonomik Büyüme" kategorisinde de 22'inci sırada bulunuyor. 

 

17-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş