Arama sonuçları

Eğitim sektörüne yeni 'fon' girer mi?

Eğitim sektörüne yeni 'fon' girer mi?

Eğitim sektörü yaklaşık 5 yıl önce özel sermaye fonları ile tanıştı. Bu yıl ise bu fonların sektörden çıkışına tanıklık ettik. Son olarak zincir okullardan Doğa Koleji’nin hem fondaki yüzde 80 hissesi satıldı hem de okulların kurucusu Fethi Şimşek elindeki hisselerini çıkardı. Böylece ilk kez eğitime özel sermaye fonunu sokan Doğa, bu fonların en son çıktığı okul oldu.

Özel sermaye fonları K-12 düzeyinde eğitim veren sektöre ilk kez Doğa Koleji ile girdi. 2011 yılında Turkven, Doğa Koleji’nin çoğunluk hissesinin yaklaşık yüzde 80’ini satın aldı. Son bir yıldır ise Turkven’in Doğa’daki hisselerini satacağı konuşuluyordu. Okulun yüzde 100 hissesi ise geçtiğimiz 20 Ağustos’ta gayrimenkul sektöründeki isimlerden Metal Yapı Konut şirketinin sahibi Ömer Saçaklıoğlu tarafından satın alındı. 2002 yılında Fethi Şimşek tarafından kurulan Doğa Okulları’nın 106 kampusu, 70 bin öğrencisi ve 8 bin çalışanı bulunuyor.

CARLYLE DE SEKTÖRDEN ÇIKTI

Doğa’nın ardından aynı yıl Bahçeşehir Koleji de ABD’li ünlü özel yatırım fonu Carlyle’e yüzde 42 hissesini sattı. Doğa’da olduğu gibi Bahçeşehir’de de Carlyle’in hisselerini satışa çıkaracağı konuşuluyordu. Sonunda geçtiğimiz temmuz ayında ABD’li fonun eğitim sektöründen çıkmaya karar vermesi üzerine okulların kurucusu Enver Yücel fona sattığı yüzde 42 hissesini geri aldı ve Bahçeşehir Koleji’nin tamamına sahip oldu. Bahçeşehir’in fonda kaldığı süre içerisinde kampus sayısı 69’a, öğrenci sayı 53 bine, çalışan sayısı da 5 bin 200’e ulaştı.

MEKTEBİM OKULLARININ YENİ SAHİPLERİ KİM OLDU?

2006 yılında Ümit Kalko’nun kurduğu Mektebim Okulları ise en son fona hisse satan ve ilk çıkan eğitim kurumu oldu. 35 kampusu ve 103 okulu olan ve yaklaşık 20 bin öğrencinin okuduğu bu zincir okullarına da Suudi Arabistan’ın önde gelen şirketlerinden SEDCO 2015 yılında girdi. İlk etapta şirketin 19.5’i bu fon tarafından satın alındı, ardından fon yüzde 30 hisseye sahip oldu.

2015 Aralık ayında ise Mektebim Okulları’nın yüzde 30 hissesi Haydar Sancak’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Sancak Group’a satıldı. Bu grubun adı aynı zamanda Doğa Okulları’nı satın alacak konsorsiyum içinde de geçmişti. Mektebim Okulları’nın üçüncü ortağı yüzde 30’una sahip Suudi SEDCO da hisselerini, Gelişim ve Başarı Eğitim Yatırım AŞ’ye devretti. Bu devir ve satış ile okulun ortaklık yapısı yüzde 40 Ümit Kalko, yüzde 30 Gelişim ve Başarı Eğitim AŞ, yüzde 30 Sancak Group olarak şekillendi.

Şimdilik K-12 düzeyine giren özel yatırım fonları sektörden çekildi.

Ancak sektörde yerli ve yabancı başka fonların okulları ‘satın alma’ girişiminde bulunacakları da konuşuluyor.

Bu yazı Habertürk Gazetesi'nde Pervin Kaplan'ın köşe yazısı olarak yayımlanmıştır

 

05-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş