Arama sonuçları

Eğitim yorgun: 6 bakan, 6 kez lise, 3 kez de üniversite sınavı değişti

Eğitim yorgun: 6 bakan, 6 kez lise, 3 kez de üniversite sınavı değişti

Eğitim yorgun: 6 bakan, 6 kez lise, 3 kez de üniversite sınavı değişti. Son 15 yılda eğitim sistemi hem reformlardan hem de bakan değişikliklerinden yoruldu. Milli Eğitim Bakanı 6 kez değişti, 6 kez lise sınavları değişti, 3 kez de üniversite sınavları. Yeni lise modeli ile yeni bir üniversite sınavı da önümüzdeki yıllarda gelecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni lise modeli bir yandan tartışılmaya devam ederken, bir yandan da son 15 yılda eğitimdeki değişiklikler de konuşuluyor.

EĞİTİM YORGUN: 6 BAKAN, 6 KEZ LİSE, 3 KEZ DE ÜNİVERSİTE SINAVI DEĞİŞTİ

Azaltılmış ders saatleri, seçmeli-zorunlu dersler çizelgeleriyle konuşulan yeni lise modeli 2020-2021 yılından itibaren 9’ncı sınıflarda uygulanmaya başlayacak. Sistem daha sonra kademeli olarak lisenin tüm sınıflarında geçerli olacak. Bu yeni sistemin ilk üniversite sınavı da 2019 yılında yapılacak. Ancak eğitim sisteminde değişiklikler yeni lise modeli ile sınırlı değil. 15 yıldır sistem hep değişti. Milliyet’ten Aysel Bozan’ın “Eğitim Reform Yorgunu” başlıklı haberi ise son 15 yılda eğitimde nelerin değiştiğini gösteriyor.

LİSELER 3 YILDAN 4 YILA ÇIKTI

- Hüseyin Çelik’in Bakanlığı döneminde, 2005’te liselerde eğitim süresi 4 yıla çıkarıldı, yabancı dilde eğitim veren hazırlık sınıfları birkaç okul hariç tarih oldu.

- Yine 2005’te Liselere Giriş Sınavı (LGS) kaldırılarak Ortaöğretim kurumları Sınavı (OKS) getirildi. Bu sistemde öğrenciler 3 yıllık ortaokul eğitiminin sonunda tek bir sınava giriyordu.

HER YIL SINAVA GİRİLEN 3’LÜ SBS GELDİ

- 2007’de, Bakan yine Hüseyin Çelik’ti. Liselere giriş sistemi yine değişti. Tek sınav kaldırıldı, öğrencilerin 6, 7, 8. sınıflarda olmak üzere üç yıl üst üste girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) getirildi. Yeni sistemle sınavı üç yıla yayarak dershaneye olan ihtiyacın azalacağı iddia edilmişti.

ÜNİVERSİTE SINAVINDA KATSAYI UYGULAMASI KALDIRILDI

- 2009’da Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın YÖK Başkanlığı döneminde üniversiteye girişte katsayı kaldırıldı. Ancak çeşitli davalar sonucunda Mart 2010’da katsayı alan dışını seçenler için 0,12; kendi alanlarını seçenler için 0,15 olarak belirlendi.

KADIN BAKAN GELDİ

- 3 Mayıs 2009’da Nimet Çubukçu (Baş) Bakan oldu.

3 SBS TEK SBS OLDU

- 2010’da liselere girişte, üç yıl sınav yapıldığı SBS kaldırıldı, adı yine SBS olarak kaldı ancak tekrar tek sınava dönüldü. Sistem kaldırılırken dershaneye bağımlılığın artması gerekçe gösterildi.

- Genel liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesine başlandı. Dönüşüm 2014’te tamamlandı.  

SIRA ÜNİVERSİTE SINAVLARINA GELDİ

- Yine 2010’da üniversiteye girişte uygulanan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) değiştirildi. 1999’dan önce uygulanan sisteme benzer, iki aşamalı sınav getirildi. Adaylar, önce ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) giriyor; barajı aşanlar, Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) katılıyordu.

KATSAYI DÜZENLENDİ, ŞİFRE SKANDALI PATLAK VERDİ

- 2011’de YÖK, katsayı uygulamasını tekrar kaldırdı. Katsayı, her aday için 0,12 oldu.

- Aynı yıl YGS’de şifre skandalı çıktı. Sınavda bazı öğrencilerin belli şifreleri kullanarak doğru cevaplara ulaştığı iddia edildi.

FATİH PROJESİ UYGULANMAYA BAŞLADI

7 Temmuz 2011’de Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanı oldu.

- Ekim 2011’de FATİH Projesi hayata geçirildi. Projeyle bakanlığın hedefi sınıfları akıllı tahtalarla donatıp ders kitaplarını bilgisayar ortamına taşımaktı. Tüm okulların 620 bin dersliğine, dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve internet altyapısı sağlanacaktı. Ancak projedeki hedefin ne kadarı hayata geçirildi bilinmiyor.

LİSEDE SBS GİTTİ YERİNE TEOG GELDİ

- 25 Ocak 2013’te Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanı oldu.

- Eylül 2013’te SBS kalktı yerine Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sistemi (TEOG) geldi. Yeni sistemde, öğrenciler 6 temel dersten, her dönem birer tane olmak üzere, 12 ayrı merkezi sınava girdi. Uygulamayla, öğrencinin eğitim döneminde girmek zorunda olduğu yazılılardan biri merkezi olarak yapıldı. 3 yanlış 1 doğruyu götürmüyordu. Sınava giremeyenlere muafiyet sınavı hakkı tanındı.

DERSHANELER ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI OLDU

- Dershanelerin özel okula dönüştürülmesini düzenleyen kanunla, Öğretim Kurumları Kanunu’ndan “dershane” tanımı çıkarıldı. Kanuna göre dershaneler  Temmuz 2019’a kadar özel okullara dönüşecekti.

- TEOG yerleştirme sonuçları açıklandığında, tercih yapmayan öğrencilerin otomatik olarak yerleştirildikleri okullar çok tartışıldı. Öyle ki pek çok öğrenci evlerinden 100-180 kilometre uzaktaki okullara yerleştirildi.

- Türban ortaöğretimde serbest bırakıldı.

YÖK BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI, SARAÇ BAŞKAN OLDU

* YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, 6 Kasım’da görevden alındı. Yerine Yekta Saraç Başkan oldu.

ÜNİVERSİTEYE BAŞARI SIRASI BARAJI GELDİ

- 2015’te YGS’ye 2 ay kala, YÖK, hukuk başta olmak üzere pek çok programın puan türünü değiştirdi. Ayrıca üniversiteye girişte fakültelere taban puan getirildi. İlk uygulama tıp ve hukuk fakültelerinde oldu.

AÇIK UÇLU SORULAR GELDİ

ÖSYM, sınavlarda açık uçlu soru uygulamasını getirdi. 

- ÖSYM Başkanı Ali Demir’in görev süresinin dolmasına 3 gün kala, ÖSYM Başkanlığı’na Prof. Dr. Ömer Demir atandı.

-  Anayasa Mahkemesi, CHP’nin başvurusu üzerine dershanelerle ilgili kanuna yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bunun üzerine yeni hazırlanan yönetmelikle özel öğretim kursları açıldı. 

- Eylülde kanundan dershane tanımı çıkarıldı. Bir kısmı özel okula dönüştü.

- Danıştay, özel kurslarda “üç bilim grubunda kurs açma” maddesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yapılan düzenlemeyle 8 bilim grubunun 5’inden kurs açılması hakkı tanındı.

- Nabi Avcı’nın yerine İsmet Yılmaz Bakan oldu.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ: 15 ÜNİVERSİTE VE ASKERİ OKULLAR KAPATILDI

- 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında hazırlanan ilk KHK ile FETÖ ile bağlantısı nedeniyle 934 okul, 15 üniversite, 109 öğrenci yurdu kapatıldı.

- Askeri okullar kapatıldı; Milli Savunma Üniversitesi kuruldu.

- Özel öğretim kurslarının verecekleri ders sayısı 1’e düşürüldü.

PROJE OKULLAR YÖNETMELİĞİ GELDİ

- Yasası 2014’te çıkan “Proje okullar” ile ilgili okulların belirlenmesi, yönetici görevlendirilmesi, öğretmen atamasına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlendi. Bu okullardaki 8 yıldan fazla süreyle yönetici veya öğretmen olanlar başka okullara tayin edildi.

- Bakan İsmet Yılmaz, öğretmenlere performans sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ KALDIRILDI

- Rektörlük seçimi değişti. Rektör, YÖK tarafından öneriliyor, profesör olarak en az 3 yıl görev yapan 3 aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor.

4+4+4 SİSTEMİ BAŞLADI

- 2012’de yine Ömer Dinçer Bakandı. Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen yeni sistemle 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yerine, 12 yıllık zorunlu kademeli eğitim getirildi. İmam hatiplerin orta kısımları yeniden açıldı. 66 aylık çocuklar zorunlu olarak ilkokula başladı. Müfredat da yenilendi.  

- Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla dershanelerin ya liseye dönüşmesi ya da kapanması yönünde çalışmalara başlandı.

- YÖK hazırladığı Yeni YÖK Yasa Tasarısı’nı tartışmaya açtı.

SERBEST KIYAFET UYGULAMASINA GEÇİLDİ

- İlkokul, ortaokul ve liselere serbest kıyafet uygulaması geldi.

- LYS yerleştirme puanı hesaplama yöntemi değiştirildi. Okulların başarısının da etkili olduğu Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) yerine kişisel başarının önemli olduğu Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) geldi.

- Önceki yıllarda 6, 7 ve 8. sınıfta yapılan SBS’ye son verilerek, sadece 8. sınıflar için SBS yapıldı.

TÜM ÖĞRETİM KADEMELERİNDE MÜFREDAT DEĞİŞTİ

- MEB, ilkokul, ortaokul ve liseyi kapsayan 172 sınıf düzeyi için 53 dersin taslak öğretim programını askıya çıkardı. Taslağı inceleyen uzmanların yorumlarına göre Atatürk’e’e ilişkin bilgiler daraltıldı, Evrim Teorisi Biyoloji dersinden, İsmet İnönü 2. Dünya Savaşı konusundan çıkarıldı. Felsefe’nin ünite sayısı azaltıldı. 15 Temmuz darbe girişimi, STEM ve kodlama, NOBEL Kimya Ödülü’nün sahibi Aziz Sancar müfredata eklendi.

- 2017 Performans Programı açıklandı.

EL YAZISI UYGULAMASI KALDIRILDI

- Kalite Kurulu YÖK’ten bağımsız hale getirildi, öğretim üyelerine 75 yaşına kadar çalışma hakkı tanındı, MYO’lara teşvik, lisansüstü öğrencilerine burs sağlandı.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Eylül’de katıldığı bir programda “TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum” dedi. 4 gün sonra Bakan İsmet Yılmaz, TEOG’un yapılmayacağını açıkladı.

YENİ ÜNİVERSİTE SINAVI YKS GELDİ

- Prof. Dr. Mahmut Özer, ÖSYM Başkanlığı görevine getirildi.

- Üniversiteye girişte YGS ve LYS kaldırılarak yerine yeni sınav sistemi getirildi. Adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oldu. YÖK, yıl içinde de sınavla ilgili değişiklikler yaptı. Öğrencilerin sabah ilk basamak olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) girip sınav sonucunu bilmeden öğleden sonraki Alan Yeterlilik Testleri’ne (AYT) girecek olması çok tartışıldı. YKS, 2018 yılından itibaren uygulanmaya başlandı.

LİSEYE GİRİŞ DE DEĞİŞTİ: LGS

- Liselerde adrese dayalı sistem getirildi. “Eğitim Eğitim Bölgesi ve Mahalli Yerleştirme Sistemi ile öğrenciler adreslerine en yakın 5 okuldan birini seçecek, öğrencilerin yüzde 90’ı evlerine yakın bir okula yerleşecekti. Türkiye genelinde belirlenecek yaklaşık 600 nitelikli okul için ise merkezi sınav düzenlenecekti. Sınav isteğe bağlı olacaktı. Ancak yerleştirme sistemi karışık olduğu için çok tartışıldı. Çünkü kimi öğrencilerin oturdukları yerde, istediği okul türünden ya yoktu, ya da kontenjanı yeterli değildi.

20 YENİ ÜNİVERSİTE KURULDU

- 13’ü mevcut üniversitelerin bölünmesiyle olmak üzere 20 yeni üniversite kuruldu. Ayrıca Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji, Kütahya Sağlık ile Sivas Bilim ve Teknoloji olmak üzere 3 yeni üniversite kuruldu.

ÜNİVERSİTELER BÖLÜNDÜ

Türkiye’nin en köklü aralarında İstanbul, Anadolu üniversitelerinin de yer aldığı 15 üniversite bölündü. Bölünen bu üniversitelerden yeni üniversiteler kuruldu. 2018 yılında üniversitelerin bölünmesi kamuoyunda çok tartışıldı

YENİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK OLDU

- Temmuz 2018’de Prof. Dr. Ziya Selçuk, Bakan oldu.

- Ekim 2018’de 2023 Eğitim Vizyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklandı. Zorunlu ders saatleri ve çeşitlerinin azaltılması, sözleşmeli öğretmenlerin görev sürelerinin kısalması, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması, 5 yaş erken çocukluk eğitiminin zorunlu olması, pedagojik formasyon eğitiminin MEB tarafından verilmesi, elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmenlere teşvik verilmesi vizyonda yer alan hedefler arasındaydı.

- Ekim 2018’de Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu kuruldu.

- 2019’da kapatılacağı duyurulan özel öğretim kursları ve temel liselere ek süre tanındı.

-Mayıs 2019’da Lisede Ne Yaptık başlıklı sunumla Bakan Ziya Selçuk liselerde yeni öğretim programını açıkladı. Program 2020-2021 öğretim yılında başlayacak.

 

 

24-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş