Arama sonuçları

Eğitimciler: Öğrenciler LGS ve YKS’de tüm müfredattan sorumlu olmamalı

Eğitimciler: Öğrenciler LGS ve YKS’de tüm müfredattan sorumlu olmamalı

Eğitimciler: Öğrenciler LGS ve YKS’de tüm müfredattan sorumlu olmamalı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) haziran ayında yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) tüm müfredattan öğrencilerin sorumlu olacağı açıklamasına eğitimciler tepki gösterdi.

Eğitim Sen yaptığı açıklamada, pandemi koşullarında eğitim öğretimin bütün eksikliklerine rağmen uzaktan yapılmaya çalışıldığı, çok sayıda öğrencinin uzaktan eğitime erişiminde ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çekildi. Böyle bir dönemde, LGS ve YKS gibi sınavların kapsamında değişiklik yapılmayarak öğrencilerin bütün örgün eğitim müfredatından sorumlu tutulmasının kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

EĞİTİMCİLER: ÖĞRENCİLERİN LGS VE YKS’DE TÜM MÜFREDATTAN SORUMLU OLMAMALI

Açıklamada şunlara yer verildi:

“Pandemi nedeniyle hayata geçirilen uzaktan eğitim uygulaması ve canlı derslerde, öğrencilere örgün eğitimde uygulanan müfredatın aynısı verilmiştir. Müfredatta uzaktan eğitime uygun bir seyreltme ve azaltma yapılmadığı gibi, çok sayıda öğrencinin uzaktan eğitime erişimde ciddi sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Eğitimde uzun yıllardır var olan eşitsizlikler geçtiğimiz süreç içinde daha da derinleşmiştir. Özellikle sosyoekonomik durumu iyi olmayan düşük gelirli aileler, tarım işçisi çocuklar, anadili farklı olan çocuklar, engelli çocuklar ve diğer dezavantajlı gruplar uzaktan eğitime büyük ölçüde ulaşamamış, MEB gerekli adımları atmadığı için fiili olarak sistemin dışına itilmiştir. 

EĞİTİME ERİŞİMDE SORUN VAR

Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde çok ciddi sorunlar yaşadığı bilinmesine rağmen, hiçbir şey olmamış gibi davranmak mümkün değildir. Yüz yüze eğitimle kıyaslanamayacak kadar dar ve sınırlı olanaklarla yapılan uzaktan eğitimde ve canlı derslerde, bilgisayarı, interneti ve hatta televizyonu olmadığı için derslere katılamayan öğrencileri yok sayarak, öğrencileri bütün müfredattan sorumlu tutmak tam bir sorumsuzluktur.

MÜFREDAT YENİDEN OLUŞTURULMALI

Uzaktan eğitim koşullarında müfredat ve ders içerikleri tüm farklılıklar dikkate alınarak yeniden oluşturulmalıdır. Eğitime erişemeyen öğrencilerin içinde bulunduğu koşullar dikkate alınmalı, bu öğrencilere yönelik özel çalışmalar yapılmalı, ders içerikleri ve kullanılacak materyaller yeniden düzenlenmelidir. Öğrencilerin sınavlarda hangi konulardan sorumlu olacakları bütün bu adımlar atıldıktan sonra belirlenmelidir. “

 

06-12-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş