Arama sonuçları

Eğitimcilere göre: Üniversiteye geçiş nasıl olmalı?

Eğitimcilere göre: Üniversiteye geçiş nasıl olmalı?

Eğitimcilere göre: Üniversiteye geçiş nasıl olmalı? TEOG'dan sonra bu kez üniversiteye geçiş sınavları tartışılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York'ta, "Üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgili bir değişiklik olacak mı?" sorusuna, "O da olacak, o konuda da çalışılıyor" açıklaması yaptı.  

Bu açıklamanın ardından katıldığı TV programında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da Ak Parti Programı'nda 'Üniversiteye girişi bir değil birden fazla yapın' yazdığını söyledi. YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın konu üzerinde çalıştığını söyleyen Yılmaz, uygulamanın ne zaman başlayacağına ilişkin ise şu yanıtı verdi:  

"Ne zaman olur bilmem. Hatırlasanız 9.45'te gelen çocuğun alınmama durumu vardı. Öğrenci kaza ya da aksaklıktan dolayı sınava gecikti ya da giremediğinde bir yıl kaybı oluyordu. Dedik ki, böyle bir stres olmasın. Batman'daki Aybüke öğretmenimizin cenazesinin olduğu gün kardeşi sınava girdi. Bazen böyle durumlar oluyor. Kişi, ailesinden birini kaybettiği gün sınava girmek zorunda kalıyor. Bu moralle ne gibi bir sonuç alınabilir? Dolayısıyla böyle durumlarda üniversiteye girişi de bir değil birden fazla yapın diye bizim programımızda var. Üniversite sınavları birden fazla yapılacak." 

EĞİTİMCİLERE GÖRE: ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ NASIL OLMALI? 

Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre eğitimciler üniversiteye geçişte nasıl bir sistem olduğunu tartışmaya başladı.  Sınavsız geçiş olmayacağını söyleyen eğitimcilerden yerleştirmelerin üniversitelere bırakılmasını isteyen de var çoklu sınav sisteminin şaibe yaratacağını savunan da. İşte eğitimcilere göre üniversiteye geçiş nasıl olmalı? 

BİRDEN ÇOK SINAV ŞAİBE YARATIR

Eski ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut

Dünyada sınavsız üniversiteye giriş diye bir örnek yok. Avrupa'da bazı bölgeler kendi öğrencisini direkt kabul ediyor ama onların çoğunda da lise bitirme sınavı var. Zaten öğrencilerin yüzde 75'i ilk sınıfta eleniyor. Belli bölümlerin sınavla öğrenci alması da yanlış. Geçmişte üniversiteler kendi sınavlarını yapıyordu ancak o zaman üniversite sayısı da giren de çok az. Bugün öyle değil. Üniversitelerin kendi sınavlarını yapması da torpil, şaibe getirir. Merkezi sınav olmalı. Ama yılda birkaç sınav da şaibeli olur. Bu kez de bir sınavın bazıları için özellikle kolay yapıldığı iddiaları çıkar. Belki tüm lise boyunca yayılmış sınavlar olabilir.

YERLEŞTİRME ÜNİVERSİTELERDE OLSUN

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel: 

Sınavsız üniversite olmaz. Sınav yapılabilir ama merkezi yerleştirme olmasın. Üniversiteler öğrencisini seçebilsin. Tek sınav yerine birden fazla sınav olsun. Her üniversitenin yapılan sınavlardan istediğiyle öğrenci seçme imkanı olmalı. Üniversitelere güvenmek ve sorumluluğu onlara bırakmak gerekiyor. Üniversiteler yapılan sınavın belli bir kısmını, not ortalamasını, sosyal etkinlik, proje, sanat, bilim gibi çalışmalarına bakarak öğrenci alabilmeli." 

BAZI BÖLÜMLERE OKUL NOTUYLA GİRİLMELİ

Türk Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Selçuk 

Tamamen sınavsız bir sistem mümkün değil. 1 milyon 800 bin kişinin girmesi doğru değil. Lise 3 yıl olmalı ve 3 yıl sonra verilecek diplomayla öğrenci, açıköğretim, meslekyüksekokulu ve beceri gerektiren bölümlere okul puanlarıyla girebilmeli. Zaten yerleştirmelerin yüzde 50'sinden fazlasını bu tarz bölümler oluşturuyor. Bu sayede birkaç yüz bin kişi sınava girecek. Birden fazla sınav ABD'deki sistem. Sınavı kaçıran tekrar girebilecek, depresyonu önleyecek. Hemen değil ancak birkaç yıllık çalışma sonucu öğrenciler kendi sınavlarını seçecek konuma getirilebilir.

ÜNİVESİTELER KENDİLERİ KARAR VEREBİLİR

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Üstün Ergüder:

İdeali üniversitelerin kendilerin karar vermesi. Türkiye'de kapıda bekleyen çok fazla insan var. Üniversite sınavını kaldırmadan önce yerine gelecek sistemin tam olarak belirlenmesi gerek. Üniversiteler lükse alıştı. Hazır öğrenciler gelip kayıt oldu. Bu süreçten sonra öğrencileri kendileri seçecekse zor ve karmaşık olacaktır. 

SEÇİM BEYANNAMESİNDE NE DİYOR?

AK Parti'nin 1 Kasım 2015 seçim beyannamesinde şöyle denildi:
"Üniversite giriş sistemini gözden geçirecek, öğrencilerimizin gerçek performansını dikkate alan ve sınav stresini en aza indirecek bir yaklaşımla tekrar formüle edeceğiz.Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavlarında ve üniversiteye giriş sınavlarında temel becerileri ölçeceğiz."

21-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş