Arama sonuçları

Eğitimcilere ‘KHK ile ihraç edileceksiniz’ tehdidi

Eğitimcilere ‘KHK ile ihraç edileceksiniz’ tehdidi

Eğitimcilere ‘KHK ile ihraç edileceksiniz’ tehdidi. Eğitim Sen, üyelerine yönelik ‘KHK ile ihraç edilecekleri’ tehdidi yapıldığını açıkladı. Eğitim Sen İstanbul 7 Numaralı Şuba Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada sendika üyelerine yönelik baskılar ile ‘KHK ile ihraç’ tehditinden söz ederek, şöyle denildi: 

BASKILAR YAPILIYOR, İSTİFAYA ZORLANILIYOR: Son günlerde sendikamız Eğitim Sen 7 No’lu Şubeye bağlı bulunan Küçükçekmece ilçesindeki Yeşilyuva İlkokulu, Kanarya İlkokulu, Kanarya Ortaokulu, Avrupa Konutları Ortaokulu, Sultan Alparsan İ.O,  Orhan Saral İ.O ve daha birçok okulda üyelerimize, okul müdürleri tarafından akıl almaz baskılar yapılmakta, üyelerimiz tehditle ve yalana dayalı söylemlerle sendikamızdan istifa etmeye zorlanmaktadır. Sendikamız tarafından tehdit ve baskıyla üyelerimizi istifaya zorlayan okul müdürleri hakkında en kısa sürede suç duyurusunda bulacağımız bilinmelidir.

ÜYELER MÜDÜR ODASINDA KHK İLE İHRAÇ TEHDİTİ ALIYOR: Bu ilçedeki bazı okul müdürleri teker teker üyelerimizi odasına çağırıp şöyle deniliyor: “Sizin sendikanız aidatları artırdı, ama biliyor musunuz bu aidatların yarısını ihraçlara veriyorlar, yarısını nerelere gönderdikleri belli.  Buraya aidat ödeyenlerin listeleri elimizde.  Bu sendikadan istifa etmezseniz 16 Nisan’dan sonra yeni çıkacak KHKile ihraç edilecekseniz”, “Bakın siz iyi insanlarsınız, sizi severim, benden uyarması, sizi korumaya çalışıyorum”  gibi baskı, sindirme, işten atılma, listelere girersiniz tehdidiyle üyelerimizin önüne istifa formları konmaktadır. Okul müdürleri hukuksuzluğu herkes tarafından bilinen KHK listelerini kendileri mi hazırlamakta ya da üyesi oldukları Eğitim Bir Sen kimi işten attıracağınız talimatı mı vermektedir?

ÜYELERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ: OHAL KHK’ları ile haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen üyelerine sahip çıkması bir sendikanın en doğal hakkı ve görevidir. On binlerce üyesi hiçbir yargı kararı olmaksızın bir gecede ihraç edilirken sessiz kalanların, yaşanan hukuksuzluk karşısında üyelerine sahip çıkanları tehdit etmesi şaşırtıcı değildir. 

AİDATLAR TÜZİK KURULTAYI’NDA: Eğitim Sen’in aidatları 4688 sayılı Kamu Görevlileri Yasasının belirlediği oranlar çerçevesinde düzenlenmiş olup, bir sendikanın aidat oranları konusunda çeşitli tezviratlarda bulunmak bir kurum müdürünün ne görevidir ne de bu konuda konuşma ve uyarı hakkına sahiptir. Eğitim Sen, yasanın kendisine verdiği yetkiye dayanarak bir tüzük kurultayı düzenlemiş ve aidat oranlarını “binde beşten, binde sekize” yükseltmiştir. Bu artırımın gerekçeleri bütün üyelerimiz tarafından bilinmektedir. 

103 BİN İHRAÇ OLDU. Bir kez daha belirtmek gerekirse; 103 bin kamu emekçisi haksız, hukuksuz, hiçbir belge ve bilgiye gerek duyulmaksızın, en temel hakları olan savunma hakkı bile tanınmayarak ihraç edilmiştir. 30-40 bini ise hala açıktadır (Adalet Bakanı’nın beyanı ortadır. “Hiçbir suçları olmayabilir ama biz idari tasarruf kullandık ve işten attık” demiştir.) İhraç edilerek işinden edilen Eğitim Sen’in üye sayısı akademisyenler de dahil sadece 1487 kişidir. Eğitim Sen işinden çıkarılan üyelerinin tamamına gerçek bir eğitim sendikası olması gerçeğinden hareketle sahip çıkmakta, bütün hukuksal süreçleri üslenmekte ve aylık maddi dayanışmasını gücü oranında  gerçekleştirmektir. 

 

08-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin