Arama sonuçları

Eğitimde ‘öğretmen’ farkı: Öğretmen başına kaç öğrenci düşüyor?

Eğitimde ‘öğretmen’ farkı: Öğretmen başına kaç öğrenci düşüyor?

Eğitimde ‘öğretmen’ farkı: Öğretmen başına kaç öğrenci düşüyor? Genel ortaöğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı mesleki ve teknik ortaöğretime ve Anadolu imam hatip lisesine göre daha yüksek. Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Eğitim İzleme Raporu 2019’un dördüncü dosyası olan ‘Öğretmenler’ adlı raporunda öğretmen başına düşen öğrenci sayıları da paylaşıldı.

Rapora göre Türkiye'de öğretmen açığı 92 bin. Türkiye’de hem kademelere göre hem de bölgeler arasında öğretmen başına düşen öğrenci sayısı bakımından dikkat çekici farklar bulunuyor. İlkokul kademesinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı tüm bölgelerde diğer kademelere göre daha yüksek. İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması (İBBS) çerçevesinde bölgelere göre öğretmen başına düşen öğrenci sayısı tüm kademelerde değişkenlik gösterse de ilkokul ve ortaokulda ortaöğretime kıyasla daha belirgin.

EĞİTİMDE ‘ÖĞRETMEN’ FARKI: ÖĞRETMEN BAŞINA KAÇ ÖĞRENCİ DÜŞÜYOR?

 

İstanbul dışındaki bölgelerde, genel ortaöğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı mesleki ve teknik ortaöğretime ve Anadolu imam hatip lisesine göre daha yüksek.

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısının en yüksek olduğu iller ilkokul kademesinde 23 öğrenci ile Şanlıurfa ve Gaziantep. Ortaokul kademesinde ise 20 öğrenci ile İstanbul ve Şanlıurfa. İlkokul ve ortaokul aynı zamanda iki eğitim oranlarının en yüksek olduğu kademeler.

2018 verilerine göre, ilkokulda öğrencilerin %41,3’ü, ortaokulda ise %33,6’sı iki eğitim yapan okullara devam ediyor.

EN FAZLA FARK HANGİ İLLERDE

Ortaöğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, program türlerine göre olduğu gibi illere göre de farklılık gösteriyor. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı genel ortaöğretimde 17 ile en fazla Muş’tayken, mesleki ve teknik ortaöğretimde 14 öğrenci ile en fazla İstanbul, Kahramanmaraş ve Şırnak’ta, Anadolu imam hatip liselerinde ise 21 öğrenci ile en fazla Hakkari ve Kilis’te.

ÖZEL VE DEVLET OKULU FARKI

Türkiye genelinde, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, özel ve resmi kurumlar arasında dikkat çekici biçimde değişkenlik gösteriyor. Resmi ve özel okullar arası farkın en fazla olduğu kademe ilkokul.

İlkokul kademesinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı resmi okullarda 19 iken, özel okullarda 8’dir. Bu kademede farkın en fazla olduğu il ise İstanbul. İstanbul’da öğretmen başına düşen öğrenci sayısı resmi ilkokullarda 26 öğrenciyken, özel ilkokullarda 8.

28-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş