Arama sonuçları

Eğitime 'aktör öğretmenler' giriyor

Eğitime 'aktör öğretmenler' giriyor

Eğitime 'aktör öğretmenler' giriyor. Eğitimde 'aktör öğretmenler' dönemi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından İstanbul'da başlatılan Öğretmen Akademileri Projesi'ne bu yıl "Aktör Öğretmen Akademisi" dahil edildi.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul Öğretmen Akademileri'nin, toplam 5 akademi ve 3 enstitüde 350 öğretmenin katılımıyla geçen yıl başlatıldığını hatırlattı.Yelkenci, akademilere ilan ettikleri alanlar için başvuru aldıklarını ve her bir akademi için 50 öğretmen olmak üzere 400 öğretmeni bilgisayar kurası ile seçtiklerini söyledi. Yelkenci, öğretmenlerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre Sanat Akademisi, Müzik Akademisi, Edebiyat Akademisi, Lisan Akademisi ve Bilim Akademisi ile Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk-İslam Düşüncesi ve Bilimi Enstitüsü, Bilim Olimpiyatları Enstitüsü'nün hayata geçirildiğini belirtti.

EĞİTİME AKTÖR ÖĞRETMENLER GİRİYOR 

Yelkenci, akademilerde öğretmenlerin talepleri yönünde içeriğin zenginleştirildiğini, konuşmacı olarak çok talep edilen isimlerin programlara davet edildiğini anlattı. Yelkenci, öğretmenlerin, eğitimlere gönüllülük esasına dayalı olarak katıldıklarını ve akademiden edindikleri birikimi okullarında ilçelerinde uygulamaya başladıklarını belirtti. 

Bu yıl Öğretmen Akademileri Projesi'ne Aktör Öğretmen Akademisi'nin de eklendiğini bildiren Yelkenci şöyle konuştu: 

"Neden aktör öğretmen? İyi bir öğretmenin, zihninde bir konunun kurgusunu yapabilmesi ve onu senaryoya dönüştürebilmesi, orada kendi rolünü ve öğrencilerinin rollerini tanımlayabilmesi aynı zamanda sınıfta bu rolü oynayabilmesi ve yönetebilmesi gerektiğine inanıyoruz. Öğretmenlerimiz, bu şekilde yöntemlerini zenginleştirir. Dolayısıyla Aktör Öğretmen Akademisi de bu noktada öğretmenlerimizi besliyor." 

AKTÖR ÖĞRETMENLER HANGİ EĞİTİMLERİ ALIYOR?

Yelkenci, Aktör Öğretmen Akademisi'nde öğretmenlere verilen eğitimlere ilişkin, şunları söyledi:  "Öğretmenlerimiz, bu akademide doğru nefes alma, doğru konuşma, diksiyon, telaffuz, senaryo yazma, drama eğitimi gibi birçok alanda eğitim alıyor. Eğitimler tüm öğretmen akademilerinde 16 hafta sürüyor." 

ÖĞRETMEN ATÖLYELERİ NEDİR?

Yelkenci, bu yıl Öğretmen Akademileri'ne bir yenilik daha eklediklerini ve İstanbul Öğretmen Atölyeleri'ni hayata geçirdiklerini bildirdi. Öğretmen Atölyeleri'nde eğitimleri, uzak ilçelerden gelemeyen öğretmenlerin ayağına giderek yürüttüklerini belirten Yelkenci, Avrupa yakasında 8, Anadolu yakasında 8 olmak üzere toplam 16 ilçede atölyelerin kurulduğunu kaydetti.

Atölyelerle birlikte Öğretmen Akademileri'nden toplam 2 bin 400 öğretmenin yararlandığını anlatan Yelkenci, projelerine yeni modüller eklemek için planlama yaptıklarını da vurguladı. 

ÖĞRETMEN AKADEMİLERİNE KİMLER KATILIYOR?

İstanbul Öğretmen Akademileri'ne katılan isimlerden bazıları şöyle:

"Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Hikmet Barutçugil, Fuat Başar, Prof. Dr. Turan Koç, Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Semih Kaplanoğlu, Prof. Dr. Azer Kerimov, Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. İlham Aliyev, Prof. Dr. Mehmet Hamidoğlu, Prof. Dr. Refail Alizade, Prof. Dr. İskender Pala, A. Ali Ural, Mahmut Erol Kılıç, Selim İleri, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Fatih Andı, Göksel Baktagir, Virtiöz-Besteci Tuluyhan Uğurlu, Yrd. Doç. Dr. Fatma Gökdel, Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Aral Altınok, Yorumcu-Ses Sanatçısı Melihat Gülses, Bestekar-Sanatçı Erol Sayan, Bestekar-Sanatçı Necip Gülses, Prof. Dr. Adnan Koç, Dr. Murat Salim Tokaç, Hayrullah Kozak, Hilmi Zafer Şahin, İsmail Karasu, Judith Liberman, Savaş Barkçin, Mehmet Usta, Muharrem Bayrak."

14-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş