Arama sonuçları

Eğitimin inşası raporu 15 Ekim’de açıklanacak

Eğitimin inşası raporu 15 Ekim’de açıklanacak

Eğitimin inşası raporu 15 Ekim’de açıklanacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Ekim’de eğitimin inşası raporunu kamuoyuna açıklayacak. Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un, 15 Ekim´de eğitimde adalet, verimlilik ve süreklilik adına yeni bir eğitim inşası raporunu kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran katıldığı bir sempozyumda son 50 yıla damgasını vuran kavramın küreselleşme olduğunu dile getirdi. Safran, şöyle konuştu:

EĞİTİMİN İNŞASI RAPORU 15 EKİM’DE AÇIKLANACAK

 

"Küreselleşmenin içinde en etkili olduğu yön de eğitimdir. Ancak eğitim bir kavram, yapı, sistem, süreç ve örgüt olarak küreselleşmeye ilişkin tüm tartışmalarda, bazen değişimle başa çıkmada yetersiz kalması iddiasıyla, bir sorun alanı. Kimi zaman ise küresel ölçekteki sorunların kısa, orta ve uzun vadede çözümünde değişim ajanı olarak en çok konuşulan, en fazla beklenti duyulan ve dönüşümlerin en fazla yaşandığı alan olarak görülüyor.

ÖĞRETMENE YAPILACAK YATIRIM KELEBEK ETKİSİ YARATACAK

"Eğitim sistemi bağlamında temel hedef, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan sürdürülebilir kalkınmayı temel alan insani değerleri merkeze koyan bir medeniyet iddiasını ve tasavvurunu hayata geçirmektir. Dünya Bankası´nın 2018 eğitim raporunda çözüm önerilerinden en önemlilerinden biri, ´Tüm aktörleri işe koş´ diyor. Öğretmenlikten gelmiş, öğretmen kimliğinden her zaman onur duyan bir akademisyen olarak, hepimiz eğitim sistemini oluşturuyoruz. Öğretmenlerin özlük haklarına odaklaşmış, eğitim iş kolunu geliştirmeye çalışan her türlü eğitim sendikasıyla iş birliğine hazırız. Öğretmenlerin haklarını koruyan geliştiren kuruluşlara destek olmamız, eğitimde kalite arayışı çabalarımız ile tutarlılık göstermektedir. İnanıyoruz ki, öğretmene yaptığımız bir birimlik yatırım, eğitim sistemimizde, kelebek etkisi yaratıp katma değeri yüksek katkı sağlayacaktır."

ÖĞRETMENE ÖNCELİK VERİLECEK

Safran, hizmet öncesinden başlayarak, öğretmenlerin seçimine, eğitimine ve atanmasına kadar geçen sürede hem öğretmen niteliğini hem de öğretmenlerin yaşam kalitelerini artıracak politikalara öncelik verileceğine dikkati çekti.

Safran, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Çok kısa bir süre önce göreve gelmemize rağmen, 15 Ekim´de Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, eğitimde adalet, verimlilik ve süreklilik adına yeni bir eğitim inşası raporunu tüm kamuoyu ile paylaşacak. Bütün arkadaşlarımız merkeze eğitimin temel omurgası olan öğretmenin yerleştiğini ve her şeyin öğretmen çevresinde döndüğünü görecektir. İnşallah bunu hep birlikte başaracağız. Milli mutabakat sağlanmadan hangi sistemi inşa ederseniz edin o sistemin başarıya ulaşması mümkün olamıyor."

TOPLUMA KARŞI TAAHHÜT ALTINA GİRMEK İSTİYORUZ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz ay İstanbul'da eğitim editörleri ile buluşmuş ve "makro bir plan" açıklayacaklarını söylemişti. Selçuk, bu toplantıda şunları dile getirmişti:

"Ekim ayında makro bir plan açıklayacağız. Bununla topluma karşı taahhüt altına girmek istiyoruz. Neler yapılacağı, nasıl takip edileceği, tasarım belli. Bu yol haritasını açıklayacağız. Yani bizi Ekim’de bekleyin. 3 yıllık bir plan açıklayacağız.

02-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş