Arama sonuçları

Eğitimin Nobel’i yoksul öğrencilerin hamisi Kenyalı öğretmenin

Eğitimin Nobel’i yoksul öğrencilerin hamisi Kenyalı öğretmenin

Eğitimin Nobel’i yoksul öğrencilerin hamisi Kenyalı öğretmenin. Eğitimin Nobel’i olarak görülen ‘Küresel Öğretmen Ödülü’nü bu yıl Kenya’dan Peter Tabichi kazandı. Tabichi, ödülünü 24 Mart’ta Dubai’de düzenlenen törende Avustralyalı aktör Hugh Jackman’dan aldı.

EĞİTİMİN NOBEL’İ YOKSUL ÖĞRENCİLERİN HAMİSİ KENYALI ÖĞRETMENİN

Hürriyet’te Önder Öndeş’in haberine göre İngiliz Varkey Vakfı tarafından verilen Küresel Öğretmen Ödülü’nde 2019’un kazanını Kenya’dan Peter Tabichi oldu. Ülkedeki Büyük Rift Vadisi’ndeki Keriko Ortaokulu’nda fen bilimleri öğretmeni olan Tabichi, aylık gelirinin yüzde 80’ini yoksul öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyor. Öğrencilerinin okula devam etmesi için çalışan başarılı eğitimci, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmemesi için de aileleri ikna etmeye çabalıyor. Tabichi, zararlı alışkanlıklarla da mücadele ediyor, öğrencilerine rehberlik yapıyor. Çocuk yaşta doğumları engellemek için görev alıyor.

BÜYÜK TATMİN
Tabichi, ödül töreninde yaptığı konuşmada, öğrencilerinin bilgi, beceri, özgüvenlerinin artmasının öğretmenliğin en keyifli yönü olduğunu söyleyerek, “Onların toplumda dirençli, yaratıcı ve üretici insanlar olduklarını gördükçe, büyük bir tatmin duyuyorum. Afrika bilim insanları bir gün dünya çapında tanınacak” dedi.

KULÜBÜ INTEL FESTİVALİ’NE GİTMEYE HAZIRLANIYOR
Aynı zamanda bir Fransisken rahibi olan Tabichi’nin okulda kurduğu bilim kulubündeki öğrencileri, görme ve duyma engelli insanların nesneleri tanımlamasına olanak tanıyan bir cihaz geliştirerek, 2018’de Kenya Ulusal Bilim ve Mühendislik Festivali’ne katıldı. Takımın matematik ekibiyse, bu yıl ABD Arizona’da düzenlenecek INTEL Uluslararası Bilim ve Mühendislik Festivali’ne gitmeye hazırlanıyor. 
Tabichi’nin görev yaptığı Kenya’daki Büyük Rift Vadisi zorlu koşullarıyla biliniyor. Bu bölgede öğretmen başına 58 öğrenci düşüyor. Eğitim imkânlarının son derece kısıtlı olduğu bölgede Tabichi’nin okuluna öğrencileri günde yedi kilometre yol yürüyerek ulaşabiliyor.

OKUL DIŞINDA DA GENÇLERE DESTEK OLUYOR
Yılın öğretmeni Tabichi’nin öğrencilerinin yüzde 95’i yoksul ailelerden geliyor. Üçte birinden fazlası anne veya babasını kaybetmiş. Bazı öğrencileri erken yaşta evlendirildiği için okulu bırakmak zorunda kalıyor. Tabichi, okul dışında da bölgesindeki çocuk ve gençlere destek oluyor.

 

26-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş