Arama sonuçları

Eğlenmeden bilim yapmak kayıp bir hayattır

Eğlenmeden bilim yapmak kayıp bir hayattır

Eğlenmeden bilim yapmak kayıp bir hayattır. Bu sözler "ışık seviyesinin gürültü ölçümü’nü" gerçekleştiren Cambridge Üniversitesi’nde kuantum fiziği üzerine çalışan Prof. Dr. Mete Atatüre'ye ait. Atatüre bilimi eğlenceli hale getirmek gerektiğini söyledi. 

Bilim insanlarının 35 yıldır yapmaya çalıştığı ölçümü 2015 yılında gerçekleştirmeyi başaran Prof. Dr. Atatüre’nin çığır açan araştırması, dünyanın en önemli bilim dergilerinde duyuruldu. Cambridge Üniversitesi’nde kendine ait bir laboratuvarı ve 15 kişiden oluşan bir ekibi olan Prof. Dr. Atatüre, Üsküdar SEV Ortaokulu öğrencileriyle buluştu. İşte Atatüre'nin öğrencilere tavsiyeleri: 

• HEM ÇALIŞIN HEM EĞLENİN: Bilim, çok çalışmaktır; bu kesinlikle doğru. Gecelerimizi gündüzümüze katıp kendi kendimize bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ama bunu eğlenmeden yapıyorsak kayıp bir hayattır bu. Onun için hem bilimi seçin hem bilime doğru dönün hem de bunu yaparken çok eğlenin. Sadece fizik, sadece laboratuvarda problem çözmeyle değil; hayatın değişik alanlarında da çok aktif olan bir insan olun.
• KARMAŞADAN MAKALE DOĞUYOR: Laboratuvarımızda yaklaşık bir ton ağırlığında masalar, onlarca elektrik kablosu, ölçüm yapan cihazlar, deney aletleri var. Araştırmalarımızı, deneylerimizi bu karışıklık yaratıyor. Yazı tahtamızın üzeri de notlarla dolu oluyor. Çünkü sürekli bir şeyleri tartışıyoruz, deniyoruz, ölçüyoruz, aklımıza gelenleri yazıyoruz. Baktığınızda hiçbir şey anlaşılmıyor ama o karmaşık gibi görülen tahtadan çok önemli bilimsel makaleler doğuyor. Çünkü bir sembol, çizdiğiniz bir şekil size başka bir şey hatırlatıyor. Ondan sonra başka bir yerde tekrar onu kullanmanıza fırsat yaratıyor. 
• ‘SAÇMA SORULAR’ SEANSI YAPIYORUZ: Bizim ‘saçma sorular’ seansımız vardır. Öğrencilerle otururuz ve olabildiğince saçma, uçuk sorular üretmeye çalışırız. Önemli olan; o soru ne olursa olsun ve ne kadar saçma olursa olsun beraber fikir yürütmek, yorumlamak. Böyle zamanlarda tahta ful doluyor. Oysa çok net, belirgin bir şey tartıştığımız zaman tahta böyle dolmuyor. O nedenle soruların ucunu açık bırakmanın, farklı sorular üretmenin çok faydası oluyor. Bilim insanı için en önemli şey yeni soruyu bulmak!
• FİZİK OKUYAN BİRÇOK İŞ YAPABİLİR: Ekibimizdeki fizikçilerden biri doktorasını bitirdikten sonra akademiye devam etmedi. Paris’te büyük data şirketlerinde bir tanesinde çalışıyor. Eğer fen eğitimi aldıysanız birçok farklı alanda çalışabilirsiniz. Feni, fiziği bir meslek olarak değil, bir serüven olarak görülebilir. Lise öğrencilerine, fizik yapabiliyorsanız muhtemelen başka pek çok şey de yapabilirsiniz diyoruz. Fizik eğitimi, hatta genel olarak bilim eğitimi,  size daha sonra başka birçok şey yapmanız için gereken o kaynağı veren daldır. Dolayısıyla fen eğitimi aslında çok daha zengin; yani sadece fizikçi, kimyager olmak dışında çok daha fazlası olursunuz.
• KAPIM SÜREKLİ AÇIKTIR: Gün içinde benim kapım sürekli açıktır. Sürekli insanlar gelir, ‘yeni bir şey çıktı’ der ve anlatır. Benim için ‘ilginç bir şey çıktı’ denmesi, günün en güzel anıdır. ‘Bugün hiçbir şey çıkmadı’ denmesi tahmin edersiniz çok sık oluyor. Her gün yeni bir şeyler bulduğumuz olmuyor.

05-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin