Arama sonuçları

Ek yerleştirme sizi üniversiteli yapacak

 Ek yerleştirme sizi üniversiteli yapacak

Ek yerleştirme sizi üniversiteli yapacak. ÖSYM’nin üniversite yerleştirme sonuçlarını açıklamasının ardından sevinenler kadar açıkta kaldıkları için hayal kırıklığı yaşayanlar da oldu. Ancak istedikleri bölümlere yerleşemeyen açıkta kalan bu öğrenciler için üniversiteli olma şansı henüz bitmedi. Çünkü sırada ek yerleştirme var. 

Habertürk Gazetesi yazarı Pervin Kaplan bugünkü köşe yazısında ek yerleştirme ile ilgili bilgi verdi. Kaplan’ın yazısı şöyle: 

EK YERLEŞTİRME SİZİ ÜNİVERSİTELİ YAPACAK

Üstelik de bu yıl boş kontenjan rekoru kırılmış durumda. Geçen yıl ise merkezi yerleştirmenin ardından 60 bin boş kontenjan kalmış, ek yerleştirme döneminde boş kontenjanların sayısı 137 bine çıkmıştı. 

Bu yıl ise örgün eğitimdeki kontenjanların yüzde 45'i boş kaldı. 910 bin kontenjanın 50 bin 817'si lisans programlarında olmak üzere 214 bin 430'u boş. Yerleştikleri programlara kayıt yaptırmayanlar ile birlikte ek yerleştirme dönemine gidildiğinde boş kontenjan oranı da 300 binleri aşacak. 

EK YERLEŞTİRME İKİNCİ BİR ŞANS VERECEK

Bu yüzden de tercihlerine yerleşemeyen ve açıkta kalan adaylar ek yerleştirmenin kendilerine ikinci kez üniversiteli olma şansı verdiğini unutmamalı. 

Ek yerleştirmenin nasıl yapılacağına ve kimlerin başvuru hakkı olduğuna ilişkin adaylardan çok sayıda soru geliyor. Ek yerleştirmeye tercih yapmayanlar ile tercih yaptıkları halde bir yükseköğretim programına yerleşemeyenler katılabilecek. Bir yükseköğretim programına yerleşen adayların ek yerleştirmeye katılma hakları yok. Bazı adaylar kayıt yaptırmadıkları takdirde ek yerleştirme için başvuruda bulunacaklarını düşünüyor. Ancak bu doğru değil. Kayıt yaptırmasanız da ek yerleştirmeye katılma hakkınız olmayacak. Sistemde bir yükseköğretim programına yerleştiğiniz görülecek. 

EK YERLEŞTİRMENİN KURALLARI NEDİR?

Ek yerleştirmenin de kendi kuralları olacak. Merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleşenler 18 Ağustos mesai bitimine kadar kayıtlarını yaptıracak. Kayıt işlemleri bittikten sonra yükseköğretim kurumları boş kontenjanlarını açıklayacak. Merkezi yerleştirmede boş kalan ve kayıt yaptırmama nedeni ile boşalan kontenjanlara ise ÖSYM yine merkezi olarak ek yerleştirme yapacak. Ek yerleştirmede "en küçük puanı oluşan" ve "en küçük puanı oluşmayan" bölümleri tercih ederken uymanız gereken kuralları bilmeniz gerekecek. 

Eğer bir program merkezi yerleştirmede dolmuş ama kayıt yaptırmayanlar nedeniyle boş kontenjanı oluşmuşsa bu programı her aday tercih edemeyecek. En küçük puanı oluşmuş bu programı aynı puana ya da daha yüksek puana sahip adaylar ancak tercih listelerine alabilecek. Eğer ek yerleştirmenin bu tür kurallarını bilmezsiniz açıkta kalırsınız. 

Ancak her yıl olduğu gibi yine ek yerleştirme döneminde sizlere yol gösterecek ve ek yerleştirmenin ipuçlarını vereceğimiz yazı dizisi hazırlayacağız. 

10-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş