Arama sonuçları

Elazığ'daki tüm okullarda ikili eğitim uygulamasına geçildi

Elazığ'daki tüm okullarda ikili eğitim uygulamasına geçildi

Elazığ'daki tüm okullarda ikili eğitim uygulamasına geçildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada Elazığ'da ikili eğitim uygulamasına geçildiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Elazığ'da depremden sonra verilen aranın ardından eğitime yarın yeniden başlanacağını bildirdi.

ELAZIĞ'DAKİ TÜM OKULLARDA İKİLİ EĞİTİM UYGULAMASINA GEÇİLDİ

Selçuk, Elazığ Öğretmen Sıdıka Avar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde telafi eğitimi alan öğrencilerle görüştü. Selçuk ardından da gazetecilere açıklama yaptı. Selçuk, depremin hemen ardından okulları vatandaşların hizmetine açtıklarını, bugüne kadar okullarda 65 bin 468 kişiye barınma hizmeti sağladıklarını, tahsisini yapıtları okul, spor solonu ve diğer binalarda 265 öğrenci ve ailesinin halen barındığını kaydetti.

28 BİN 269 VATANDAŞIMIZA PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLANDI

Selçuk, ilk andan itibaren oluşturdukları 500 kişilik öğretmen havuzunda görev alan öğretmenlerin vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için yoğun çaba gösterdiğini vurguladı. Selçuk, şöyle dedi:

"Deprem gecesi, talimatını verdiğimiz 'psiko-sosyal destek' çalışmaları, hemen ertesi gün bir psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanı arkadaşlarımızın katılımıyla çok büyük kapsamlı çalışmaları hayata geçirdik. Bugüne kadar 11 bin 251 çocuk ve 17 bin 18 yetişkin olmak üzere 28 bin 269 vatandaşımıza psikolojik destek sağlandı, sağlanmaya devam ediyor."

SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLER NE OLACAK?

Selçuk, deprem bölgesinde, özellikle bu yıl sınava girecek 8 ve 12. sınıf öğrencileri için yenilenen Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) bu süreçte önemli bir kaynak ve yol gösterici olduğunu aktardı. Selçuk, şöyle konuştu:

"Ücretsiz internet erişimiyle sunduğumuz yeni EBA, destekleme ve yetiştirme kurslarımızda öğrencilerimizin derslerinden geri kalmamaları, konu tekrarları ve sınav hazırlıkları için önemli bir imkan olmuştur. Bu bağlamda, hiçbir öğrencimizin eğitim öğretim faaliyetlerine yönelik bir eksiklik, kopukluk yaşanmamıştır. Bu konuda hem öğrencilerimiz hem de velilerimiz müsterih olsunlar." 

"98 OKUL BİNAMIZI KULLANIM DIŞI BIRAKTIK"

Selçuk, Hasar Tespit Komisyonunun yaptığı çalışmalar sonucunda Elazığ'da 33'ü okul binası, 4'ü kurum binası olmak üzere 37 binada ağır ve orta hasar tespit edildiğini anımsattı. Selçuk, şöyle dedi: "Hasar tespit çalışmalarımız sonucunda bölgede 98 okul binamızı kullanım dışı bırakma kararı aldık. Elazığ'da 33 okul, Malatya'da 32 okul, Adıyaman'da 14 okul, Diyarbakır'da 18 okul ve bir atölye bulunuyor."

"YARIN ELAZIĞ’DA OKUL ZİLİ ÇALACAK"

Elazığ'da depremin ardından eğitim öğretime ara verildiğini hatırlatan Selçuk, şöyle devam etti:

"Yarın Elazığ'da okul zili çalacak. Bu çerçevede velilerimiz bilsinler ki öğrencilerimizin ilişkilendirildiği tüm okullarımızda tam gün eğitim uygulamasından ikili eğitim uygulamasına geçilmiştir. Yeni okul binalarımız hazır hale gelinceye kadar hiçbir öğrencimiz sıkıntı yaşamadan eğitim öğretime devam edecektir. Öğrencimiz yaşadığı bölgeye bağlı olarak en yakın okula ilişkilendirilecektir. Bu çalışmaların tamamı bitti ve hazırız. İl merkezinde boşaltılan 17 okulumuzdaki 9 bin 350 öğrenci, ilçelerimizde boşaltılan 16 okulumuzdaki 2 bin 21 öğrenci olmak üzere toplam 11 bin 371 öğrencimiz bugün itibarıyla en yakın okullarımız ile ilişkilendirilmiştir."

Selçuk, konteyner kentlerde barınacak öğrencilerin de kendilerine en yakın okullarla ilişkilendirileceğini belirterek, şunları söyledi: "Liseye devam eden öğrencilerimiz için de taşıma imkanı sağlanacaktır. İhtiyaç veya talep duyulması halinde konteyner kentlerin kurulacağı bölgelerde özellikle okul öncesi için konteyner okullar hazırlanacaktır."

HAYIRSEVERLER 21 OKUL YAPACAK

Elazığ'da yeni okulların inşa edileceği bilgisini paylaşan Selçuk, şu bilgileri verdi: "Bu depremde de eller, güçler bir araya geldi ve hayırseverlerimiz Elazığ'ımıza 21 okul ve biri de spor salonu olmak üzere yeni binalar kazandıracaklar. Bu husustaki her türlü eksiği de MEB olarak biz gidermek üzere tedbirlerimizi aldık."

"HER TÜRLÜ ALTYAPIMIZ HAZIR"

Selçuk, bugün ilde görev yapan öğretmenlerle de buluşacağını belirterek, şunları söyledi:

"Bu buluşmanın ardından liselere geçiş ve üniversite sınavına girecek öğrencilerimizle bir araya geleceğiz. Onların sorularını yanıtlayacak, kaygılarını gidereceğiz. Bu buluşmalar, 'her ne başaracaksak, birlikte başaracağız' anlayışımızın bir tezahürüdür. Milli Eğitim Bakanlığı olarak çocuklarımızın yanındayız. Eğitimle ilgili hiçbir eksiklik, aksaklık olmaması için ara tatilde eğitim öğretimin devam etmesi de dahil olmak üzere her türlü altyapımız hazır, çalışmalarımız devam ediyor."

Bir gazetecinin Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) Elazığlı öğrencilere ek puan verilip verilmeyeceğine ilişkin sorusuna  Selçuk, şöyle dedi: "Ek puan meselesi eğitimsel bir mesele olmanın ötesinde hukuki bir meseledir. Bunu gerekli hukuk kurumlarıyla da danışarak, istişare ederek değerlendirme imkanımız oldu. Bir ek puan söz konusu değil."

23-02-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş