Arama sonuçları

'Elif ile Alp' psikoeğitsel destek verecek

'Elif ile Alp' psikoeğitsel destek verecek

'Elif ile Alp' psikoeğitsel destek verecek. Koronavirüs salgını döneminde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından çocukların, gençlerin ve ailelerin psikolojik sağlamlığını korumak için hayata geçirilen desteklere bir yenisi daha eklendi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) "Aileler İçin Çocuklara Yardım Rehberi", "Yetişkinler İçin Bilgilendirme Rehberi” ve gençlere yönelik bilgilendirme yayımladı. 81 ilde “Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Bilgilendirme Hattı” çağrı merkezi kurarak Rehberlik ve Araştırma Merkezleri'nde (RAM) görevli özel eğitim ve rehberlik öğretmenlerinin telefonla öğrenci ve velilere destek olduğu bir mekanizmayı hayata geçirdi. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, özel çocuklar için de “Özelim Eğitimdeyim” mobil uygulamasını başlattı.

'ELİF İLE ALP' PSİKOEĞİTSEL DESTEK VERECEK

Bu çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Salgın hastalık dönemlerinde psikolojik sağlamlığı artırmak amacıyla okul öncesi ve ilkokul öğrencileri seviyesinde "Psikoeğitsel Etkinlikler Kitapçığı " hazırlandı ve yayınlandı.

Bu kitapçık küresel salgın döneminde çocukların duygularını anlama ve ifade etmelerini sağlayarak uyumlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Olağandışı durumlarda çocuklar korku, kaygı gibi duygularını doğrudan kendi üzerlerinden değil de hikâyelerdeki karakterler üzerinden ifade etmeleri onlar için, yaşanılanları anlamalarını kolaylaştırıyor. Bu doğrultuda “okul öncesi ve ilkokul” seviyesi için hazırlanan “Elif ve Alp” karakterlerini içeren kitapçık yayımlandı. Kitapçığın seri halinde yayımlanmasına devam etmesi planlanıyor.

Uzaktan eğitim sürecinde kaliteyi artırmak çalışmalar devam ederken bir yandan da bu zorlu süreçte öğrenci ve velilerin yanlarında olmak için psikososyal desteklerin birer birer devreye girdiğini belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda daha önce Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan öğrencilerimiz, gençlerimiz ve velilerimize yönelik salgının yarattığı kaygıyı normalleştirmelerine destek olabilmek için ayrı ayrı kılavuzlar yayımlamıştık. Yayımlanan kılavuzların sahada aktif olarak kullanıldığını görmekten mutluluk duyuyorum. Ayrıca 81 ilde “Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Bilgilendirme Hattı” çağrı merkezi kurarak Rehberlik ve Araştırma Merkezleri (RAM) nde görevli özel eğitim ve rehberlik öğretmenlerimiz telefonla öğrenci ve velilerimize destek oluyorlar. Geçen hafta özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımız için uzun süredir üzerinde çalıştığımız çok güzel bir mobil uygulamayı hizmete aldık. Mobil uygulama arkadaşlarımız tarafından geliştirildi ve içeriklerle zenginleştirildi ve ücretsiz olarak erişime açıldı. İçerikler sürekli geliştirilecek. Şimdi de “Elif ve Alp” karakterlerini içeren ve okul öncesi ve ilkokul çocuklarımıza yönelik destek kitapçığımız yayımlıyoruz. Bu kitapçığın bir serinin başlangıcı olmasını hedefliyoruz. Arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. “Elif ile Alp”i yeni serileriyle çocuklarımızla buluşturmaya devam edeceğiz. Tüm imkanlarımızla çocuklarımızın yanında olma çabasındayız.”

04-05-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş