Arama sonuçları

En fazla İngilizce ve sınıf öğretmenleri aranıyor

En fazla İngilizce ve sınıf öğretmenleri aranıyor

En fazla İngilizve ve sınıf öğretmenleri aranıyor. Özel sektörde en fazla aranan öğretmenlik branşları İngilizce ve sınıf öğretmenliği. Ancak en fazla ‘iş arıyorum’ başvurusu yapanlar da bu iki branşın öğretmenleri. Kendi mesleği dışında iş bulamayan öğretmenin en fazla başvuru yaptığı iş ilanları ile satış pozisyonu oluyor. 

Online insan kaynakları platformu Kariyer.net öğretmenlerle ilgili verilerini yayımladı. 2016 yılında eğitim sektöründe  yayınlanan iş ilanlarının yüzde 42’sini öğretmen ilanları oluşturdu.İş ilanları incelendiğinde en çok iş ilanı yayınlanan öğretmenlik alanının İngilizce öğretmenliği olduğu görülüyor. İngilizce öğretmenliğini sırası ile sınıf, anaokulu, matematik, rehber, okul öncesi, Türkçe ve fizik öğretmenlikleri izliyor. 

 Öğretmen adaylarının iş arıyorum başvurularında da iş ilanlarında olduğu gibi aynı branşlar yer alıyor. Öğretmenler arasında da en fazla İngilizce öğretmenleri iş arıyor. En fazla iş başvurusunun yapıldığı iller ise sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Kocaeli, Yalova ve Muğla

YÜZDE 12’Sİ MASTER YAPMIŞ 

İş başvurusunda bulunan öğretmenler arasında yalnızca yüzde 12’sinin yüksek lisans, yüzde 1’inin ise doktora derecesine sahip oldukları görülüyor. 

KADIN ERKEK EŞİT OLDULAR

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz geçmişte de öğretmenliğin hep kadın mesleği olarak görüldüğünü ve kadın adayların sayısının daha fazla olduğunu söyleyerek, şöyle konuşuyor: 

Bu yıl bu oranın değiştiğini ve kadın-erkek öğretmen aday oranımızın nerdeyse eşitlendiğini görüyoruz. Veri tabanımızda özgeçmiş oluşturan kadın öğretmen adaylarımızın oranı yüzdi 52 iken erkek adayların oranı yüzde 48.” 

ÖĞRETMENLİK OLMAZSA SATIŞ ELEMANI

Öğretmenler her ne kadar özel sektörde kendi alanlarında iş aramaya devam etse de Kariyer.net veri tabanında özellikle Tekstil, Otomotiv, Yapı, Hizmet, Sağlık, Turizm ve Bilişim sektörlerinde şu anda Satış Danışmanı, Müşteri Temsilcisi, Satış Elemanı ve Tıbbı Mümessil olarak çalışmaya devam etikleri görülüyor. Buradan kendi alanında çalışmayan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 15’inin satış alanında çalıştığı sonucuna varılabiliyor.

27-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş