Arama sonuçları

En fazla sınıf ve din kültürü öğretmeni alınacak

En fazla sınıf ve din kültürü öğretmeni alınacak

En fazla sınıf ve din kültürü öğretmeni alınacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen en fazla kontenjan ayırdığı iki alan ise sınıf öğretmenliği ile Din Kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenliği oldu.

Sözleşmeli öğretmenlik başvurularında, adayların atanacakları alanlara göre, 2018 veya 2019 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) dikkate alınacak. Adayların başvuru yapabilmesi için ilgili türden 50 ve üzerinde puanının olması gerekecek.

EN FAZLA SINIF VE DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİ ALINACAK

Bakanlığı sözleşmeli öğretmen kontenjanı 19 bin 921.Beden Eğitimi için ayrılan kontenjana ek olarak 79 milli sporcunun ataması ile kontenjan 20 bin oldu. Sözleşmeli öğretmenlik kadrosunda en fazla kontenjan 3 bin 7 kontenjan ile sınıf öğretmenliğine ayrıldı. İkinci sırada 1836 kontenjan ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yer aldı. Bunları 1731 ile İngilizce,1699 ile ilköğretim matematik, 1513 okul öncesi öğretmenliği, 1293 Türkçe ve bin 257 rehberlik kontenjanı yer aldı. 

22 ALANA SADECE TEK ÖĞRETMEN ATAMASI

22 farklı alan sadece birer kontenjan verildi. Fransızca, Kürtçe (Zazaki), Kürtçe (Kurmançi), mekatronik, metal teknolojisi, matbaa teknolojisi, makine ve kalıp, konaklama ve seyahat hizmetleri, hayvan yetiştiriciliği, hayvan sağlığı, moda tasarım teknolojileri, gıda teknolojisi, gazetecilik, elektrik, gemi makineleri, gemi yönetimi, nakış, grafik, halkla ilişkiler ve organizasyon hizmetleri, kadastro hukuk, yapı tasarımı, yapı dekorasyon alanlarında Türkiye genelinde sadece bir öğretmen kadrosu açıldı.

 

ATAMA TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

Sözleşmeli öğretmenlik için başvurular 6-10 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacak. Sözlü sınav yerleri ise 21 Ocak'ta açıklanacak. Sözlü sınavlar 5-22 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Sözlü sınav için kontenjanın 3 katı aday çağrılacak. Sözlü sınav sonuçları 25 Şubat'ta açıklanacak. Atama tercihleri 9-13 Mart'ta alınacak, sonuçları ise 18 Mart'ta duyurulacak. Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana başvuruda bulunabilecek.

 

21-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş