Arama sonuçları

Engelli öğrenciler bu lisede meslek öğreniyor

Engelli öğrenciler bu lisede meslek öğreniyor

Engelli öğrenciler bu lisede meslek öğreniyor. 75 ülke arasında en iyi proje ödülünü alan 75 ülke arasında en iyi proje ödülü alan MEB SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenciler çapraz kaynaştırma sayesinde hem sosyalleşiyor hem de gelecekteki mesleklerine hazırlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) arasında imzalanan protokol kapsamında geçen yıl eğitime başlayan SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde serebral palsili öğrenciler ile normal gelişim gösteren öğrenciler birlikte eğitim alıyor. İki öğrenci grubuna çapraz kaynaştırma kapsamında aynı ortamda mesleki eğitim veriliyor. Böylece engelli öğrencilerin meslek sahibi olmaları amaçlanıyor.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER BU LİSEDE MESLEK ÖĞRENİYOR

SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Dilek Saran, serebral palsili öğrencilere, tarım, bilişim teknolojileri ve radyo televizyon alanlarında eğitim verdiklerini belirterek okuldaki kaynaştırma sınıflarında serebral palsili ve normal gelişim gösteren öğrencilerin birlikte eğitim gördüklerini söyledi.

Okulun engelli öğrencilerin erişebilirliklerini artıracak, onlara özgürlük alanları kazandıracak fiziksel özelliklerde tasarlandığını belirten Saran, "Bu okulda amacımız serebral palsili çocuklarımızın meslek lisesi diploması alarak istihdama katılmalarını sağlamak. Zaman içinde amaçlarımıza ulaşarak çocuklarımızın farklı meslek alanlarında istihdam edildiklerini görmek istiyoruz" dedi.

'EN İYİ PROJE ÖDÜLÜNÜ ALDIK'


Saran, Avustralya'da düzenlenen 6 Ekim Dünya Serebral Palsili (SP) Günü Organizasyonu'nda ödüle layık görüldüklerini hatırlatarak, SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin, 75 ülke arasında eğitim alanında 2018 yılının en iyi projesi ödülünü kazandığını söyledi.

Okulda özel eğitim gören 20 öğrenci olduğunu anlatan Saran şöyle dedi:

 "Okulumuzdaki iki hafif düzey sınıfımızda 14, orta-ağır düzey sınıflarımızda da altı olmak üzere 20 özel eğitim öğrencimiz var. Ayrıca okulumuzda 60 kaynaştırma öğrencimiz, 103 normal gelişim gösteren öğrencimiz var. Çocuklarımız okul içerisinde, birlikte yan yana eğitim görüyor, kaynaşıyor, sosyalleşiyor. Hepsi mutlu bir şekilde eğitimlerine devam ediyorlar."

 

13-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş