Arama sonuçları

Engelliler Haftası'nda öğrencilere işaret diline giriş dersi verilecek

Engelliler Haftası'nda öğrencilere işaret diline giriş dersi verilecek

Engelliler Haftası'nda öğrencilere işaret diline giriş dersi verilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, öğrencilerde farkındalık yaratma amacını taşıyan Türk işaret dili eğitim videolarının hazırlandığını söyledi. Selçuk, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nda Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile EBA TV üzerinden yayınlanacağını bildirdi.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada,  Engelliler Haftası'nda Türk işaret dilini eğitim çağındaki çocuklara tanıtmayı, bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

ENGELLİLER HAFTASI'NDA ÖĞRENCİLERE İŞARET DİLİNE GİRİŞ DERSİ VERİLECEK

Videoların içeriğine yönelik bilgileri paylaşan Selçuk, şunları kaydetti:

"İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine özel videolar hazırladık. Videolar, Türk işaret dili hakkında kısa bilgi, temel günlük konuşmalarda kullanılan kelimelerin işaret dili olarak öğretilmesi ve ardından öğrenilen kelimelerin diyalog olarak kullanımını içeriyor."

Bakan Selçuk, videolarda işitme engelli öğrenci ve öğretmenlerle, Bakanlığın Türk işaret dili tercümanlarının yer aldığını da aktardı.

EBA TV  ile EBA platformunun yanı sıra özel okullar tarafından yürütülen uzaktan eğitim programlarında da yer alacak videolar, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'na yönelik, hafta içi 5 gün süreyle yayımlanacak.

Açıklamada, Bakanlıkça EBA TV'de yayınlanan derslerin Türk işaret diline çevrilmesi yoluyla erişebilir hale getirilmesine ilişkin de bir proje yürütüldüğü belirtildi.

09-05-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş