Arama sonuçları

Engellilerin eğitimine 50 milyon TL

Engellilerin eğitimine 50 milyon TL

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Kalkınma Bakanlığı yatırım programına alınan Türkiye genelindeki engellilere yönelik eğitim verilen okullardaki atölyelerin, sınıfların, destek eğitim odalarının geliştirilmesi için 50 milyon liralık bütçe ayrıldı. 

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, yaptığı açıklamada özel eğitim hizmetlerinin sunulduğu özel eğitim okul ve kurumlarının kapasitesinin güçlendirilerek daha nitelikli eğitim imkanı sunan ortamlara dönüştürülebilmesi için yürütülen çalışmaları anlattı. Güngör’ün açıklamaları şöyle: 

Engelli öğrencilere yönelik bin 125 özel eğitim okulu, 231 rehberlik ve araştırma merkezi bulunuyor. Bu okullarda toplam 45 bin 322 engelli öğrenci, kaynaştırma eğitimi ile de 203 bin 263 öğrencinin eğitim görüyor. Özel eğitim okul ve kurumlarına yapılan yatırımlara hız kazandırıldı ve hazırlanan projelerin Kalkınma Bakanlığı yatırım programında yayımlandı. Bu kapsamda, "Türkiye geneli özel eğitim mesleki eğitim merkezleri atölyeleri, özel eğitim sınıfları, destek eğitim odaları ve okulları geliştirme projesi" için 50 milyon liralık bütçe ayrıldı.

36 OKULA MESLEK ATÖLYESİ: Proje ile 3 yıl içerisinde meslek atölyeleri, özel eğitim sınıfları ve destek eğitim odaları bir standarda kavuşturulup bu doğrultuda yenilenecek. Engelli bireylere mesleki eğitim veren özel eğitim mesleki eğitim merkezleri bünyesindeki meslek atölyelerinin yenilenmesi ve ihtiyaç duyulan atölyelerin açılması için resmi ve özel kurumlarla imzalanan protokollerle gerekli kaynaklar sağlanarak çalışmalara başlandı. Şimdiye kadar toplamda 36 okula meslek atölyesi kuruldu.

MESLEKİ EĞİTİMDE ÖZEL EĞİTİM SINIFLARI: Lise kademesinde engelli bireylerin eğitime erişimlerini artırmak amacıyla, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı ortaöğretim kurumları bünyesinde ilk defa "özel eğitim sınıflarının" açılmasının sağlandığını kaydetti. Böylece Türkiye'de genel mesleki eğitimin tüm kapasitesinin, engellilerin mesleki beceri edinebilmeleri için seferber edildiğini ve özel eğitim okulu açmanın mümkün olmadığı yerlerdeki öğrencilerin mağduriyetlerinin de giderildi. Türkiye genelinde mesleki ve teknik anadolu liseleri bünyesinde açılan toplam 473 sınıfta 2 bin 351 engelli öğrenciye eğitim hizmetinin sunuluyor.

200 BİN ÖĞRETMENE ÖZEL EĞİTİM: Temel eğitimde ve orta öğretimde artan kaynaştırma öğrenci sayısını göz önüne alarak, bu öğrencilere hizmet veren öğretmenlerin niteliklerini, özel eğitim konusundaki farkındalıklarını artırmak amacıyla, 81 ilde eş zamanlı olarak yerel hizmet içi eğitimlerin başlatıldı. 1 Nisan'da başlayan ve 31 Mayıs'ta sona erecek "Özel Eğitim Hizmetleri Semineri" adı verilen eğitime 200 bine yakın öğretmen ve yöneticinin katılımının hedefleniyor.

Bu blog AA abonesidir.

10-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş