Arama sonuçları

‘Enstrümanlar Yavuz Bingöl’den mi alınacak?’ tartışması

‘Enstrümanlar Yavuz Bingöl’den mi alınacak?’ tartışması

‘Enstrümanlar Yavuz Bingöl’den mi alınacak?’ tartışması. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yavuz Bingöl Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Sanat Hayattır Derneği arasında ‘Müzik Sınıflarının Altyapısını Destekleme Kampanyası İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Bu protokolden sonra kamuoyunda ‘Enstrümanlar Yavuz Bingöl’den mi alınacak?’ tartışması başladı.

Yavuz Bingöl Sanat Merkezi'nden bağlama ve piyano satın alacağı şeklinde haberler üzerine ise hem MEB hem de Sanat Hayattır Derneği açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yavuz Bingöl'den ya da herhangi başka bir şahıs veya kurumdan enstrüman satın alımının söz konusu olmadığını açıkladı. Bakanlık, protokol gereği enstrümanların Yavuz Bingöl Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Sanat Hayattır Derneği tarafından temin edileceğini belirtti.

MEB yaptığı açıklamada bazı basın yayın organlarında Bakanlığa bağlı resmi ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerin kullanacağı müzik aletlerinin Yavuz Bingöl’den satın alınacağına dair haberler çıktığı hatırlatıldı.

‘ENSTRÜMANLAR YAVUZ BİNGÖL’DEN Mİ ALINACAK?’ TARTIŞMASI

Açıklamada, öğrencilerin erken yaşlarda müzikle tanışmalarının sağlanması ve okullardaki müzik faaliyetlerinin etkin şekilde uygulanabilmesine katkıda bulunulması amacıyla MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Yavuz Bingöl Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Sanat Hayattır Derneği arasında "Müzik Sınıflarının Altyapısını Destekleme Kampanyası İş Birliği Protokolü" imzalandığı hatırlatıldı. Açıklamada şöyle denildi:

"Bu bağlamda, Yavuz Bingöl'den ya da herhangi başka bir şahıs veya kurumdan enstrüman satın alınması söz konusu olmayıp, protokol gereği enstrümanlar Yavuz Bingöl Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Sanat Hayattır Derneği tarafından temin edilecektir."

BAĞIŞLA FON OLUŞTURULACAK

Bir açıklama da Yavuz Bingöl Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Sanat Hayattır Derneği’nden geldi. Dernek de Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), Yavuz Bingöl Sanat Merkezi'nden bağlama ve piyona satın alacağı yönünde çıkan haberlerin gerçekleri yansıtmadığına değindi.

Açıklamada bakanlık ile dernek arasında yapılan protokolün MEB'e bağlı ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerin, erken yaşlarda müzikle tanışmalarının sağlanması ve okullardaki müzik faaliyetlerinin etkin bir şekilde uygulanabilmesine katkıda bulunmak amacıyla yapıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada protokole göre, derneğin bağış kampanyalarından toplayacağı fonla bağlama ve piyanoları temin edip, Bakanlık bünyesindeki devlet ortaokullarına hediye edileceği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Yavuz Bingöl bu proje ile tüm çocuklarımızın enstrüman çalmayı öğrenerek hayatlarına sanatla güzellik katmayı hedeflemektedir. Bu projenin Yavuz Bingöl üzerinden kasıtlı olarak kirletilmeye çalışılması asla başarıya ulaşmayacaktır. Çünkü sanatın kötücüllüğü yoktur."

TARTIŞMA NASIL BAŞLADI?

MEB ile Yavuz Bingöl Sanat Merkezi arasında "Müzik Sınıflarının Alt Yapısını Destekleme Kampanyası İşbirliği" protokolü imzalanmıştı. Geçtiğimiz 12 Kasım'da da bu protokol kapsamında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katıldığı törenle Türkiye genelinde belirlenen okullara bağlama ve piyano dağıtımı, Kars´ın Cevriye Tatış Ortaokulu'nda düzenlenen törenle başlamıştı. Selçuk burada yaptığı konuşmada şöyle demişti:

"Binlerce müzik sınıfını belirli bir standarda ulaştırmak istediğimiz bir projenin başındayız. Bakanlık olarak Müzik Sınıflarının Alt Yapısını Destekleme Projesi´nde neler yapabileceğimizi önümüzdeki haftalarda, aylarda, yıllarda çok rahatlıkla görebileceğimizi, gösterebileceğimizi düşünüyoruz."

Selçuk,Yavuz Bingöl ile Türkiye´de giderek yaygınlaşmasını destekleyecekleri bir projenin başlangıcını yaptıklarını dile getirmişti. Sanatçı Yavuz Bingöl, öğrencilerle bağlama çalarak, türküler seslendirmişti.

15-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin