Arama sonuçları

‘Erdoğan’a itaat farzdır’ diyen rektör istifa etti

‘Erdoğan’a itaat farzdır’ diyen rektör istifa etti

‘Erdoğan’a itaat farzdır’ diyen rektör istifa etti. Katıldığı TV programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a itaat etmenin farz, karşı çıkmanın haram olduğunu söyleyen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın istifa etti. Rektörün bu sözleri kamuoyunda tepki çekti. Bu sözlerinin ardından ertesi gün istifa eden rektör için YÖK açıklama yaparak, idarecilerin sözlerine dikkat etmesini istedi.

‘ERDOĞAN’A İTAAT FARZDIR’ DİYEN REKTÖR İSTİFA ETTİ

Rektör Taşaltın, ‘Erdoğan’a itaat etmenin farz, karşı çıkmanın ise haram’ olduğunu söyleyince tepki topladı. Taşaltın, Erdoğan'ın FETÖ ile mücadelede yalnız kaldığını ve yeni sistemde daha yetkili olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Elbette yalnız FETÖ ile mücadelede yalnızdı. Şu anda başkanlık sistemine gittiğimiz dönemde çok daha yetkili durumda Cumhurbaşkanımız. İslami olarak Cumhurbaşkanı'na itaat etmek farz-ı ayn'dır. Karşı gelmek de harpten kaçmak manasına gelir, haramdır. Biz itaat ediyoruz, Cumhurbaşkanımızdır."

Programın ardından birçok izleyici ve sosyal medya kullanıcısı Rektör Prof. Dr. Taşaltın’a tepki gösterdi. AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı'nın da tepki gösterdiği Taşaltın, görevinden istifa etti.

SÖZLERİM ÇARPITILDI SAVUNMASI YAPTI

Rektör Taşaltın ise yaptığı yazılı açıklamada, 6 Nisan 2015 tarihinden bu yana görev yaptığı rektörlük makamında Şanlıurfa'ya ve üniversiteye hizmet etmeye çalıştığını belirterek, şunları savundu:

"Lakin gelinen noktada özel bir televizyon programında yaptığım şahsi konuşmalarım maalesef çarpıtılarak, kamuoyunda Sayın Cumhurbaşkanımızı yıpratmak üzere kullanılmaya kalkışılmıştır. Bu nedenle üniversitemi ve Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratmamak için rektörlük görevimden ayrılıyorum. Detaylı açıklamayı daha sonra yapacağım."

YÖK ‘DİKKATLİ OLUN’ DEDİ

YÖK ise istifa ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Harran Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ramazan Taşaltın 31.10.2018 tarihinde istifa etmiş bulunmaktadır. Bu vesileyle akademi camiamızdaki bütün değerli hocalarımızın ve bilhassa karar alma mevkilerinde bulunan sayın idarecilerimizin söz ve fiillerinin ölçülü, makul, ilmi çerçevede ve toplumun hassasiyetlerini gözetir şekilde olmasına azami dikkat göstermelerinin ehemmiyeti bir kez daha ortaya çıkmıştır."

01-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin